Udostępnij

Gryzący dym od lat uprzykrza im życie. Jest szansa, że to się zmieni

26.04.2022

Krzywaczka pod Krakowem. Po interwencji prawników z Fundacji Frank Bold Polska i nagłośnieniu sprawy przez SmogLab.pl pojawia się szansa na rozwiązanie problemu mieszkańców. Starosta myślenicki rozpoczął postępowanie wobec przedsiębiorstwa, na które skarżyli się sąsiedzi. W toku są również badania prowadzone przez WIOŚ.

„Nie dam rady ani żyć, ani pracować, ani nawet spać”. Tak mówiła pani Bożena, gdy w lutym 2022 roku odwiedziliśmy jej gospodarstwo. Razem z synem opowiadali nam o wieloletniej batalii z sąsiadującym zakładem produkcji mebli. Ich życie zatruwał ciemny, gryzący dym z okolicznego komina. Po naszym reportażu działania w sprawie zapowiedzieli samorządowcy, a dodatkową kontrolę wykonał WIOŚ.

Pismo z 14 kwietnia podpisane przez pełniącą obowiązki małopolskiego inspektora WIOŚ Barbarę Żuk wskazuje, że pobrane próbki są aktualnie badane przez laboratorium. W tym samym czasie okoliczni mieszkańcy kolejny raz zgłosili nam występujące uciążliwości.

Jednak to nie koniec sprawy. W odpowiedzi na pytania SmogLabu przedsiębiorca przyznał, że terenie zakładu działają dwa, ręcznie ładowane kotły o mocy 350 kW każdy. Zostały wyprodukowane w 2016 roku i należą do 4 klasy palenisk. Dlaczego to ważne w tym przypadku?

Opieszałe działania WIOŚ

Fabrykę zakupiono w 2021 roku. Jak poinformował nas właściciel, po zakupie wymienił kotły grzewcze oraz komin. Biorąc pod uwagę datę produkcji kotłów oznacza to, że ich eksploatacja ma miejsce z rażącym naruszeniem obowiązującej uchwały antysmogowej dla Małopolski. Po naszym reportażu prawnicy z Franka Bolda złożyli do zawiadomienie w tej sprawie najpierw do WIOŚ, jednak to nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.

– Z przykrością stwierdzam, że WIOŚ działa w tej sprawie zbyt wolno. Inspekcja od kilku miesięcy nie może poradzić sobie z problemem, który wydaje się oczywisty. Mamy do czynienia z ewidentnym naruszeniem uchwały antysmogowej – mówi Miłosz Jakubowski z Frank Bold Polska.

Wobec opieszałości WIOŚ sprawa trafiła do starosty myślenickiego.

Krzywaczka: Starosta wszczyna postępowanie

Prawnicy chcieli, aby starosta skorzystał z przysługujących mu kompetencji i wszczął postępowanie w sprawie nakazania przedsiębiorcy ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Takie kompetencje daje mu art. 362 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Dziś wiemy, że sprawa nabiera tempa. 12 kwietnia starosta wydał postanowienie o wszczęciu postępowania. Czy Krzywaczka rozwiąże problem?

– Niestety, pobliski zakład wciąż bardzo uprzykrza życie mieszkańcom Krzywaczki. 19 kwietnia kolejny raz otrzymaliśmy od właścicieli sąsiadującej z zakładem nieruchomości informację, że w nocy obudził ich gryzący, powodujący kaszel i mdłości odór. Przesłane nam zdjęcia potwierdzają, że z terenu zakładu wydobywały się kłęby dymu. Dlatego bardzo cieszy nas wszczęcie postępowania przez starostę myślenickiego i mamy nadzieję, że jego działania okażą się skuteczniejsze niż dotychczasowe kroki podejmowane przez WIOŚ – mówi Jakubowski.

Postępy w sprawie będziemy relacjonować na łamach SmogLabu.

Czytaj również: W tym tempie kopciuchy znikną z Małopolski za 30 lat. Władze uspokajają: „program się rozkręca”

Zdjęcie: Maciej Fijak/SmogLab

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.