Udostępnij

Gryzący dym od lat uprzykrza im życie. Jest szansa, że to się zmieni

26.04.2022

Krzywaczka pod Krakowem. Po interwencji prawników z Fundacji Frank Bold Polska i nagłośnieniu sprawy przez SmogLab.pl pojawia się szansa na rozwiązanie problemu mieszkańców. Starosta myślenicki rozpoczął postępowanie wobec przedsiębiorstwa, na które skarżyli się sąsiedzi. W toku są również badania prowadzone przez WIOŚ.

„Nie dam rady ani żyć, ani pracować, ani nawet spać”. Tak mówiła pani Bożena, gdy w lutym 2022 roku odwiedziliśmy jej gospodarstwo. Razem z synem opowiadali nam o wieloletniej batalii z sąsiadującym zakładem produkcji mebli. Ich życie zatruwał ciemny, gryzący dym z okolicznego komina. Po naszym reportażu działania w sprawie zapowiedzieli samorządowcy, a dodatkową kontrolę wykonał WIOŚ.

Pismo z 14 kwietnia podpisane przez pełniącą obowiązki małopolskiego inspektora WIOŚ Barbarę Żuk wskazuje, że pobrane próbki są aktualnie badane przez laboratorium. W tym samym czasie okoliczni mieszkańcy kolejny raz zgłosili nam występujące uciążliwości.

Jednak to nie koniec sprawy. W odpowiedzi na pytania SmogLabu przedsiębiorca przyznał, że terenie zakładu działają dwa, ręcznie ładowane kotły o mocy 350 kW każdy. Zostały wyprodukowane w 2016 roku i należą do 4 klasy palenisk. Dlaczego to ważne w tym przypadku?

Opieszałe działania WIOŚ

Fabrykę zakupiono w 2021 roku. Jak poinformował nas właściciel, po zakupie wymienił kotły grzewcze oraz komin. Biorąc pod uwagę datę produkcji kotłów oznacza to, że ich eksploatacja ma miejsce z rażącym naruszeniem obowiązującej uchwały antysmogowej dla Małopolski. Po naszym reportażu prawnicy z Franka Bolda złożyli do zawiadomienie w tej sprawie najpierw do WIOŚ, jednak to nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.

– Z przykrością stwierdzam, że WIOŚ działa w tej sprawie zbyt wolno. Inspekcja od kilku miesięcy nie może poradzić sobie z problemem, który wydaje się oczywisty. Mamy do czynienia z ewidentnym naruszeniem uchwały antysmogowej – mówi Miłosz Jakubowski z Frank Bold Polska.

Wobec opieszałości WIOŚ sprawa trafiła do starosty myślenickiego.

Krzywaczka: Starosta wszczyna postępowanie

Prawnicy chcieli, aby starosta skorzystał z przysługujących mu kompetencji i wszczął postępowanie w sprawie nakazania przedsiębiorcy ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Takie kompetencje daje mu art. 362 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Dziś wiemy, że sprawa nabiera tempa. 12 kwietnia starosta wydał postanowienie o wszczęciu postępowania. Czy Krzywaczka rozwiąże problem?

– Niestety, pobliski zakład wciąż bardzo uprzykrza życie mieszkańcom Krzywaczki. 19 kwietnia kolejny raz otrzymaliśmy od właścicieli sąsiadującej z zakładem nieruchomości informację, że w nocy obudził ich gryzący, powodujący kaszel i mdłości odór. Przesłane nam zdjęcia potwierdzają, że z terenu zakładu wydobywały się kłęby dymu. Dlatego bardzo cieszy nas wszczęcie postępowania przez starostę myślenickiego i mamy nadzieję, że jego działania okażą się skuteczniejsze niż dotychczasowe kroki podejmowane przez WIOŚ – mówi Jakubowski.

Postępy w sprawie będziemy relacjonować na łamach SmogLabu.

Czytaj również: W tym tempie kopciuchy znikną z Małopolski za 30 lat. Władze uspokajają: „program się rozkręca”

Zdjęcie: Maciej Fijak/SmogLab

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.