Udostępnij

Lasy Państwowe przy okazji Dnia Długu Ekologicznego: W Polsce o zasoby przyrodnicze możemy być spokojni

16.05.2019

Przy okazji Dnia Długu Ekologicznego – wyznaczonego dla Polski na 15 maja – na facebookowym profilu Lasów Państwowych pochwalono się wzrostem lesistości w kraju. Wpis opatrzono hashtagiem „#wPolscejestdobrze”. Czy oby na pewno tak jest?

15 maja dla Polski przypadał Dzień Długu Ekologicznego. Do krążącej po sieci informacji postanowiły nawiązać także Lasy Państwowe.

„Faktycznie, lasów na świecie ubywa, ale w Polsce o zasoby przyrodnicze możemy być spokojni. Europa to jedyny kontynent, na którym lasów przybywa w sposób zrównoważony – w Polsce od II wojny światowej lesistość wzrosła z 21% do prawie 30%!” – napisano na profilu instytucji w serwisie Facebook.

Przypomnijmy: Dzień Długu Ekologicznego dla świata oznacza moment w roku, w którym skonsumowaliśmy na Ziemi tyle zasobów – m.in. możliwego do zaabsorbowania CO2, wody, drewna czy gleby. Ponieważ społeczeństwa konsumują w różnym tempie, DDE jest wyliczany również dla poszczególnych krajów.

W tym roku dla całej Unii Europejskiej Dzień Długu Ekologicznego – według raportu Global Footprint Network i WWF – przypadał 10 maja. Dla Polski 5 dni później. Główny wniosek wspomnianego raportu jest taki: Gdyby każdy mieszkaniec świata konsumował tyle co przeciętny Europejczyk, potrzebowalibyśmy 2,8 planety, by zaspokoić nasze potrzeby.

[Szczegółowo na temat Dnia Długu Ekologicznego – wyznaczonego dla Polski – pisaliśmy tutaj.]

Byle polska wieś spokojna

Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę na jeden fakt.

Dzień Długu Ekologicznego dla poszczególnych państw opiera się na wyliczeniach, które traktują – słusznie – zasoby naturalne Ziemi jako całość. Eksploatacja planety w skali globalnej przekłada się bowiem na globalne, dotyczące nas wszystkich problemy.

Nie jest również tak, że konsumpcja mieszkańców któregokolwiek kraju opiera się wyłącznie na eksploatacji zasobów naturalnych, znajdujących się na jego terytorium.

Nie jest tak w przypadku Polski, i nie jest tak w przypadku drewna. Choć saldo polskiego handlu zagranicznego drewnem jest dodatnie – co oznacza, że więcej eksportujemy niż importujemy – konsumujemy chociażby drewno pochodzące od gatunków niewystępujących w naszym klimacie.

Wyliczenia dla poszczególnych krajów służą natomiast porównaniu tempa eksploatacji zasobów naturalnych. Dlatego podczas gdy w krajach określanych mianem rozwiniętych Dzień Długu Ekologicznego przypada w I połowie roku – np. dla Stanów Zjednoczonych 15 marca – w innych przypada on nawet w grudniu, np. w Nigerii czy Indonezji.

 

Z pełnym raportem WWF i Global Footprint Network zapoznać można się tutaj.

Źródła: FB/Lasy Państwowe, Global Footprint Network, Rocznik Statystyczny Handlu Zagranicznego 2018 (GUS)

Zdjęcie: Shutterstock/Andrew Pustiakin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.