Udostępnij

Lasy Państwowe wycięły drzewa pod biurowiec. Tłumaczą, że lepiej budować na swoim

09.03.2020

Szczeciński oddział Lasów Państwowych rozpoczął wycinkę drzew pod swoją nową siedzibę. Na miejscu wyciętych drzew ma powstać biurowiec. Przyrodnicy biją na alarm, a przedstawiciele instytucji tłumaczą: budujemy na terenach, które posiadamy, a mamy tylko lasy.

Przeciwko inwestycji protestuje zachodniopomorski Klub Kniejołaza. Jak piszą jego członkowie, biurowiec LP ma powstać w otulinie Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, na obszarze Natura 2000. Jak czytamy na facebookowym profilu Klubu, państwowa instytucja „nawet wycinając las i budując w jego miejsce swoje budynki nie powoduje wylesienia tego terenu, a nowe budynki formalnie nadal są lasem”. Ułatwia to pozbywanie się zieleni, co według aktywistów ma fatalny wpływ na środowisko naturalne.

– Tracimy w ten sposób kolejne obszary chroniące przed smogiem oraz tereny rekreacji i wypoczynku. W tym miejscu występuje też bardzo ważny korytarz ekologiczny. Łączy on cenne przyrodniczo tereny na południe od Szczecina z Puszczą Goleniowską – podkreśla Paweł Herbut z Klubu Kniejołaza.

Według przyrodników teren mógłby w przyszłości być chroniony jako siedlisko grądowe. To kategoria cennych lasów liściastych z przewagą grabu i dębu.

– Na razie to las mieszany świeży. Ma jednak potencjał, by stać się siedliskiem grądowym. Można było i powinno się ten typ lasu odtworzyć, bo po to powstały obszary Natura 2000. Szansę tę straciliśmy jednak, kiedy drzewa poszły pod topór – mówi Herbut.

Lasy Państwowe: łatwiej nam budować na swoim

O kontrowersyjną budowę zapytaliśmy rzeczniczkę Lasów Państwowych, Annę Malinowską. Ta podkreśliła, że stara siedziba instytucji jest w złym stanie, „nie spełnia obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego i higieny pracy, a nie ma możliwości przebudowania jej w odpowiedni sposób”. Dlatego szczecińska dyrekcja LP zdecydowała się na budowę nowego budynku. Czemu w takim miejscu? Bo teren należy do instytucji, która w innym przypadku musiałaby wydać publiczne pieniądze na działkę w mieście.

 class=
Wizualizacja nowej siedziby LP w Szczecinie. Źródło: materiały prasowe Lasów Państwowych

– Takie działanie mogłoby pociągnąć za sobą zarzuty o niegospodarności – przekonuje Malinowska. – W pobliżu terenu, który wybraliśmy, znajdują się między innymi trasy ekspresowe, stacja paliw, zakłady produkcyjne i mechaniczne, ogródki działkowe, osiedla mieszkaniowe. Budowa jest zgodna z planem zagospodarowania. Występowanie tam Natury 2000, zgodnie z przepisami nie wyklucza prowadzenia takiej inwestycji – wyjaśnia rzeczniczka.

Regionalna Dyrekcja LP w Szczecinie wyjaśnia, że budynek będzie nowoczesny, zbudowany z maksymalnym użyciem drewna, zasilany odnawialnymi źródłami energii. Bliskość lasu, według przedstawicieli instytucji, ułatwi prowadzenie akcji edukacyjnych.

Budowa w praktyce nie do zatrzymania

Czy budowę da się jeszcze zablokować? Na to pytanie Herbut załamuje ręce. Jak tłumaczy, Lasy Państwowe na swoim terenie w praktyce mogą robić, co chcą. Nie mają na to wpływu organy kontrolne zajmujące się ochroną środowiska. Jak przyznaje aktywista, LP i tak zdecydowały się na mniej szkodliwy wariant dla swojej inwestycji. Kilka lat temu zastanawiały się nad postawieniem siedziby w jeszcze cenniejszym dla przyrody fragmencie szczecińskiego lasu. Wtedy poskutkowały protesty miłośników przyrody, na które dziś może być już za późno.

Autor zdjęcia: Paweł Herbut, Puszcza Bukowa-Klub Kniejołaza

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.