Udostępnij

Lemury i inne gatunki endemiczne zagrożone z powodu zmiany klimatu

09.04.2021

Jeśli globalne ocieplenie przekroczy barierę 3 st. Celsjusza, będzie to miało negatywny wpływ na populacje blisko czterech piątych gatunków endemicznych, m.in. lemurów i śnieżnych panter. Według naukowców ryzyko ich wyginięcia znacząco zmniejszyłoby zrealizowanie celów Porozumienia Paryskiego.

Międzynarodowy zespół naukowców zestawił wyniki licznych badań i analiz, by sprawdzić, jak postępujące zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na populacje gatunków endemicznych. Czyli takich, które są unikatowe dla określonego miejsca na planecie. Wyniki ich analizy opublikowano dziś na łamach czasopisma naukowego „Biological Conservation„.

Okazuje się, że dalsze podążanie drogą do ocieplenia klimatu ponad 3 st. Celsjusza może mieć katastrofalne skutki dla rzadkich endemitów, takich jak lemury, śnieżne pantery czy cenne rośliny wykorzystywane w medycynie.

Czytaj także: Lato na półkuli północnej może niebawem trwać pół roku. Badacze ostrzegają przed zmianami klimatu

Gatunki zagrożone wyginięciem

Wspomniany wzrost średnich temperatur miałby negatywny wpływ na populacje blisko 4/5 gatunków endemicznych. Żyją one w jednym miejscu, w którym zmiana warunków środowiskowych wywiera wpływ na wszystkich przedstawicieli gatunku.

Duża ich część stanie się zagrożona wyginięciem. Z analizy wynika, że w przypadku endemitów górskich problem może dosięgnąć 94 proc. gatunków. Co więcej, wszystkie zwierzęta i rośliny endemiczne żyjące na wyspach będą zagrożone wyginięciem.

Czytaj także: Wysychamy. Ostatnie susze w Europie były najbardziej dotkliwymi od 2 tysięcy lat

Nadzieja w celach klimatycznych

Najciekawszy wniosek płynący z badań dotyczy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i tym samym powstrzymania ocieplenia. Gdyby ludzkości udało się ograniczyć wzrost średnich temperatur na planecie do 1,5 st. Celsjusza (względem okresu sprzed rewolucji przemysłowej), jedynie 2 proc. gatunków endemicznych byłoby zagrożone wyginięciem z powodu zmian klimatu. W przypadku osiągnięcia skromniejszego celu 2 st. Celsjusza, problem dotyczyłby 4 proc. endemitów.

Na razie jednak daleko nam do realizacji celów Porozumienia Paryskiego. Jak wyliczają naukowcy, utrzymanie dzisiejszego poziomu emisji prowadzi nas w kierunku przekroczenia 3 st. Celsjusza.

_

Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Ondrej_Novotny_92

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.