Udostępnij

Linie lotnicze nie chcą wysokich opłat za emisję CO2. „Kwestia przetrwania”

14.04.2020

Linie lotnicze postawiły ultimatum Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego. Przewoźnicy żądają zmian w porozumieniach dotyczących limitów emisji dwutlenku węgla. Zapowiadają, że w innym przypadku zupełnie wycofają się z podpisanych umów.

W ramach systemu opracowanego przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego linie lotnicze wnoszą opłaty, które mają zrównoważyć ilość dwutlenku węgla wypuszczonego przez nie do atmosfery. Jego limity miały być ustalane na podstawie średniej emisji z 2019 i 2020 roku. Linie mają od przyszłego roku płacić za każdy kilogram CO2 powyżej tego poziomu. Problem w tym, że pandemia koronawirusa uziemiła dużą część samolotów. Tegoroczny wynik emisji będzie więc mocno zaniżony. Może to sprawić, że ustanowione składki w przyszłym roku przewyższą możliwości finansowe przybitych kryzysem linii.

„System należy dostosować do obecnych warunków, by umożliwić zrównoważony rozwój lotnictwa międzynarodowego i uniknąć niewłaściwego obciążenia ekonomicznego sektora” – napisali przedstawiciele linii lotniczych w specjalnym oświadczeniu. Jak dodali, poluzowanie warunków jest dla nich „kwestią przetrwania”. Podają, że branża w wyniku pandemii straciła już 252 miliardy dolarów. Do 8 kwietnia odwołane zostały ponad dwa miliony połączeń.

Czytaj też: Dramat pandemii ulgą dla klimatu. Czy rzeczywiście? Sprawdzamy

W tym samym czasie coraz więcej komentatorów domaga się przykręcenia śruby przewoźnikom. Według byłego komisarza UE ds. zmian klimatu pomoc finansowa dla linii musi być uzależniona od ich gotowości do dalszego obniżania emisji. „To konieczny warunek. (…) Linie martwią się o przetrwanie i będą potrzebować wsparcia- co wiąże się z dużą odpowiedzialnością.” – mówił Miguel Arias Cañete w rozmowie z „Guardianem”. Jego stanowisko poparł między innymi brytyjski Greenpeace.

Źródło zdjęcia: Catwalk Photos / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.