List Rybniczanek trafił do lokalnych parafii. Razem z prezydentem miasta apelują o wymianę kotłów

1547
0
Podziel się:
List Rybniczanek trafił do lokalnych parafii. Razem z Prezydentem Rybnika apelują o wymianę kotlów

Mieszkanki Rybnika, wraz z prezydentem miasta Piotrem Kuczerą, napisały list, w którym apelują o obowiązku wymiany przestarzałych kotłów, do czego mieszkańców zobowiązuje uchwała antysmogowa. Dokument trafił do rybnickich parafii, a autorzy mają nadzieję, że jego treść zostanie poruszona przez proboszczów w najbliższą niedzielę.

Jak donosi miejski portal Rybnik.eu, tamtejsza Rada Kobiet, wspólnie z prezydentem Rybnika, zaapelowała do mieszkańców Rybnika, by zgodnie z uchwałą antysmogową podjęli się wymiany kotłów, które niespełniają norm emisyjnych. Mają oni bowiem obowiązek, by wkrótce – bo do końca 2021 roku – wymienić urządzenia ponad 10-letnie i nieposiadające tabliczki znamionowej.

W liście skierowanym do parafian powołano się m.in. na ostatnią encyklikę papieską. „Każdy z nas jest odpowiedzialny za podjęcie działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy my sami i nasze rodziny. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice ’Laudato Si’,  ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający między innymi przykazanie 'NIE ZABIJAJ'” – podkreślono w liście.

Czytaj także: Pojawił się głos biskupów, by katolicy wzięli odpowiedzialność za “grzechy ekologiczne”

Prezydent miasta zaapelował do miejscowych proboszczów o to, by w najbliższą niedzielę odczytali treść listu wiernym. „W Rybniku są ludzie, którzy wciąż nie  chcą przyjąć informacji o tym, że zła jakość powietrza ma wpływ na ich zdrowie i życie.  Dlatego, nadal ogromne znaczenie ma edukowanie, dyskutowanie i przypominanie o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za ekologię, a dbanie o naszą planetę, jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem” – podkreślił Kuczera, cytowany przez miejski portal.

 

Z pełną treścią listu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Daniel Jedzura

Podziel się: