Pojawił się głos biskupów, by katolicy wzięli odpowiedzialność za „grzechy ekologiczne”

2642
0
Podziel się:
Spowiedź po spalaniu śmieci Podczas Synodu dla Amazonii biskupi zaproponowali uznanie grzechów ekologicznych

Podczas Synodu Biskupów dla Amazonii pojawiła się dyskusja na temat „grzechów ekologicznych”. Choć biskupi – dopytywani o szczegóły podczas konferencji prasowej – nie wskazali konkretnych przykładów takich grzechów, zwrócono uwagę na ich związek z ludzką chciwością. Przesłanie koresponduje z niedawnymi wystąpieniami papieża Franciszka, który wzywał do przemiany społeczeństw i gospodarek w duchu idei zrównoważonego rozwoju.

Jak donosi oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej – Vatican News – podczas trwającego Synodu Biskupów dla Amazonii pojawił się głos biskupów, by katolicy wzięli odpowiedzialność za „grzechy ekologiczne” i powodowane przez nie spustoszenie. „Grzechy ekologiczne. To dla nas nowe słowo, także dla Kościoła” – mówił brazylijski arcybiskup Pedro Brito Guimarães, podkreślając, że „ludzie nie wyznają [obecnie] grzechów, które popełniamy przeciwko naturze”.

„Trzeba zmienić styl życia naszych społeczeństw. Odejść od kultury wyrzucania na śmietnik, marnotrawienia, gromadzenia rzeczy dla zwykłego posiadania, bo to doprowadzi nas do apokaliptycznej tragedii i zniszczy naszą planetę” – apelował meksykański kardynał Carlos Aguiar Retes, cytowany przez watykański portal. Podkreślił on, że sprawa dotyczy wszystkich: rządów, społeczności, całej wspólnoty Kościoła.

Jeden z biskupów, dopytywany przez dziennikarzy o przykłady grzechów ekologicznych, nie chciał ich wskazywać. Brazylijski biskup Mario Antonio da Silva wskazał natomiast, że „wszystko, co prowadzi nas do chciwości, do osiągania ogromnego, nadmiernego zysku jest nie tylko czymś spornym [dosł. wątpliwym, możliwym do kwestionowania – SM], ale ma w sobie DNA zła, niesprawiedliwości i grzechu”.

Czytaj także: By zrównoważyć emisje związane ze spotkaniem biskupów, posadzą 50 ha lasu. Watykan stawia na neutralność klimatyczną

O zmianie współczesnych stylów życia, przyczyniających się do degradacji środowiska, mówił wielokrotnie papież Franciszek. “Jest to czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia i tym, że nasze codzienne wybory w zakresie żywności, konsumpcji, przemieszczania się, zużycia wody, energii i wielu dóbr materialnych są często bezmyślne i szkodliwe. (…) Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – pisał w niedawnym liście do wiernych, o którym informowaliśmy tutaj.

 

Źródła: Vatican News, Crux, Cath News, Twitter/CatholicSat

Zdjęcie: Shutterstock/Quisquilia

Podziel się: