Udostępnij

Pojawił się głos biskupów, by katolicy wzięli odpowiedzialność za „grzechy ekologiczne”

18.10.2019

Podczas Synodu Biskupów dla Amazonii pojawiła się dyskusja na temat „grzechów ekologicznych”. Choć biskupi – dopytywani o szczegóły podczas konferencji prasowej – nie wskazali konkretnych przykładów takich grzechów, zwrócono uwagę na ich związek z ludzką chciwością. Przesłanie koresponduje z niedawnymi wystąpieniami papieża Franciszka, który wzywał do przemiany społeczeństw i gospodarek w duchu idei zrównoważonego rozwoju.

Jak donosi oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej – Vatican News – podczas trwającego Synodu Biskupów dla Amazonii pojawił się głos biskupów, by katolicy wzięli odpowiedzialność za „grzechy ekologiczne” i powodowane przez nie spustoszenie. „Grzechy ekologiczne. To dla nas nowe słowo, także dla Kościoła” – mówił brazylijski arcybiskup Pedro Brito Guimarães, podkreślając, że „ludzie nie wyznają [obecnie] grzechów, które popełniamy przeciwko naturze”.

„Trzeba zmienić styl życia naszych społeczeństw. Odejść od kultury wyrzucania na śmietnik, marnotrawienia, gromadzenia rzeczy dla zwykłego posiadania, bo to doprowadzi nas do apokaliptycznej tragedii i zniszczy naszą planetę” – apelował meksykański kardynał Carlos Aguiar Retes, cytowany przez watykański portal. Podkreślił on, że sprawa dotyczy wszystkich: rządów, społeczności, całej wspólnoty Kościoła.

Jeden z biskupów, dopytywany przez dziennikarzy o przykłady grzechów ekologicznych, nie chciał ich wskazywać. Brazylijski biskup Mario Antonio da Silva wskazał natomiast, że „wszystko, co prowadzi nas do chciwości, do osiągania ogromnego, nadmiernego zysku jest nie tylko czymś spornym [dosł. wątpliwym, możliwym do kwestionowania – SM], ale ma w sobie DNA zła, niesprawiedliwości i grzechu”.

Czytaj także: By zrównoważyć emisje związane ze spotkaniem biskupów, posadzą 50 ha lasu. Watykan stawia na neutralność klimatyczną

O zmianie współczesnych stylów życia, przyczyniających się do degradacji środowiska, mówił wielokrotnie papież Franciszek. “Jest to czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia i tym, że nasze codzienne wybory w zakresie żywności, konsumpcji, przemieszczania się, zużycia wody, energii i wielu dóbr materialnych są często bezmyślne i szkodliwe. (…) Nadszedł czas, aby porzucić uzależnienie od paliw kopalnych i podjąć szybko i stanowczo przejście na formy energii czystej oraz na zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym” – pisał w niedawnym liście do wiernych, o którym informowaliśmy tutaj.

 

Źródła: Vatican News, Crux, Cath News, Twitter/CatholicSat

Zdjęcie: Shutterstock/Quisquilia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.