Udostępnij

Rusza szczyt COP26. Oto lista polskich zaniedbań w ochronie klimatu

31.10.2021

W niedzielę rozpoczyna się kolejny szczyt klimatyczny COP, zorganizowany tym razem w szkockim Glasgow. Nadzieje organizatorów dotyczą mobilizacji wszystkich państw do ambitniejszego włączania się w ograniczanie emisji CO2 na świecie. Przy okazji wydarzenia eksperci Fundacji Instrat listę polskich zaniedbań w dziedzinie ochrony klimatu. Problematyczne są przede wszystkim niejasności w kwestii odejścia od węgla, co jest o tyle istotne, że jesteśmy jednym z największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej.

W niedzielę rusza szczyt klimatyczny COP26 – pierwsze po dwóch latach spotkanie przywódców świata, którego głównym tematem są wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego problemu zmian klimatycznych. Organizatorzy wydarzenia w szkockim Glasgow od miesięcy zapewniają w mediach, że ich ambicją jest mobilizacja świata do bardziej zdecydowanego ograniczenia emisji CO2. Jak mówił dziennikarzom Alok Sharma, Prezydent COP26, chciałby on, by podczas szczytu zdecydowano o „przejściu węgla do historii”.

Polskę w Glasgow reprezentować będzie m.in. premier Mateusz Morawiecki. Weźmie on udział w Szczycie Liderów odbywającym się 1 listopada.

Z oficjalnego komunikatu strony rządowej dowiadujemy się nieco o stanowisku, które zajmować będzie nasz kraj. „Polska podkreśla, że działania te [tj. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – przyp. red.] muszą uwzględniać uwarunkowania społeczne i gospodarcze. Transformacja energetyczna musi odbywać się w sprawiedliwy sposób i zapewniać bezpieczeństwo obywateli” – czytamy na stronach rządu.

Czytaj także: Jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie spodziewało się katastrofy ekologicznej. 78 proc. boi się, że niszczymy planetę

Lista polskich zaniedbań

Przy okazji szczytu COP26 analitycy Fundacji Instrat postanowili zwrócić uwagę na zaniedbania Polski w kwestii ochrony klimatu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jesteśmy jednym z największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej. Nasze działania są więc istotne dla powodzenia strategii klimatycznej całej UE.

Co eksperci zarzucają naszemu krajowi? Wśród zarzutów ze strony Fundacji Instrat znalazły się:

  1. Brak realistycznej daty odejścia od węgla, choć od lat wiadomo, że powinno to nastąpić najpóźniej do 2030 r.; Polska jest jedynym krajem UE, który do dnia dzisiejszego nawet nie określił jasnej daty odejścia od węgla;
  2. Brak deklaracji neutralności klimatycznej do 2050 r.;
  3. Strategiczne dokumenty polityczne: PEP2040 oraz KPEiK, są nieadekwatne do skali problemu i niezgodne z polityką Unii Europejskiej;
  4. Kluczowe projekty dla transformacji energetyki – utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) oraz Umowa Społeczna dla Górnictwa są dyktowane przez lobby węglowe, niezgodne z polityką klimatyczną i prawem UE oraz, przede wszystkim, strasznie drogie (co przyznawał właśnie odwołany minister Michał Kurtyka).

Zdaniem ekspertów Fundacji Instrat wszystko to spowoduje, że w 2030 roku będziemy spalać więcej węgla, niż powinna cała Unia Europejska. Emisje natomiast mogą zostać zredukowane jedynie o 30%, w stosunku do unijnego celu 55%.

Czytaj także: Z naukowej perspektywy każde opóźnienie to strata. Z politycznej – niekoniecznie

„Im później rozpoczniemy działać, tym będzie to bardziej bolesne”

„Niestety polski rząd najwyraźniej nie traktuje uczestnictwa w szczycie poważnie. Nie podjął nowych zobowiązań w kluczowych obszarach polityki klimatycznej, ani nie uszczegółowił dotychczasowych. Małe ambicje w zakresie efektywności energetycznej i rozwoju energetyki odnawialnej, brak tak podstawowego zobowiązania jak odejście od spalania węgla, postępujące uzależnienie Polski od gazu kopalnego – taka polityka nie daje szans na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku nie mówiąc o redukcji emisji o 55% do roku 2030” – komentuje Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Czytaj także: Zmiany klimatu dotykają obszar zamieszkiwany przez 85 proc. ludzkości

„Musimy oczekiwać od rządzących jak najszybszego określenia ambitnej daty osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej – oraz podjęcia konkretnych działań w celu realizacji tego zobowiązania, zdając sobie tutaj sprawę ze skali stojącego przed nami wyzwania. Im później jednak rozpoczniemy działania, tym bardziej bolesne dla społeczeństwa one będą, a także z tym poważniejszymi skutkami zmian klimatu będziemy musieli się zmierzyć”- tłumaczy Marcin Kowalczyk z WWF Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej.”

_

Zdjęcie: Shutterstock/Damian Lugowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.