Lockdown ograniczył emisje CO2, ale nie pomoże w walce z ociepleniem klimatu

Podziel się:
lockdown co2

Pomimo ograniczeń w transporcie i działalności przemysłu, związanych z pandemią, nie odnotowano istotnego spadku w koncentracji CO2 w atmosferze – wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Choć spadek emisji był widoczny, będzie on miał marginalny wpływ na walkę z problemem zmian klimatycznych.

W najnowszym biuletynie Światowa Organizacja Meteorologiczna donosi, że ograniczenia związane z pandemią nie wpłynęły istotnie na koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze. Mimo iż podczas wiosennego lockdownu odnotowano spadek poziomów emisji o nawet 17 proc., eksperci WMO oceniają, że w skali całego roku wyniesie on od 4,2 do 7,5 procent.

Spadek emisji wpłynie także na spowolnienie wzrostu koncentracji CO2 w atmosferze. Jednak będzie ono niewielkie. Wspomniany wzrost wyniesie od 0,08-0,23 ppm, co będzie oznaczać wahanie nie większe od naturalnej zmienności, za którą odpowiadają m.in. lasy.

Czytaj także: Liczba katastrof związanych ze zmianami klimatu dwa razy większa niż w latach 80. i 90.

WMO podkreśla, że w perspektywie krótkoterminowej nie można więc odczuć żadnego wpływu pandemii na problem wzrostu koncentracji CO2.

„Przekroczyliśmy globalny próg 400 ppm [koncentracji CO2 w atmosferze – przyp. red.] w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później przekroczyliśmy 410 ppm. Takiego tempa wzrostu nie widziano nigdy w historii pomiarów. Spadek emisji związany z lockdownem to tylko niewielki punkt na wykresie długoterminowym. Potrzebujemy natomiast trwałego spłaszczenia krzywej”- komentuje prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

„Porównywalne stężenie CO2 w atmosferze wystąpiło po raz ostatni od 3 do 5 milionów lat temu. Wówczas temperatura była o 2-3 st. Celsjusza wyższa, a poziom morza był o 10-20 metrów wyższy niż obecnie. Ale nie żyło tam 7,7 miliarda osób” – zaznacza Taalas.

Czytaj także: Handel emisjami pomógł zwalczyć kwaśne deszcze. Teraz ma hamować zmiany klimatu

Choć sytuacja związana z pandemią nie zmienia wiele w związku z ociepleniem klimatu, WMO podkreśla, że może zostać wykorzystana jako okazja do wprowadzenia korzystnych zmian. „Pandemia COVID-19 nie jest rozwiązaniem dla zmian klimatycznych. Zapewnia nam jednak platformę do bardziej zrównoważonych i ambitnych działań w dziedzinie klimatu, tj. zmniejszenia emisji do zera netto poprzez całkowitą transformację naszych systemów przemysłowych, energetycznych i transportowych” – podkreśla szef WMO.

_

Z najnowszym biuletynem WMO można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/r.classen

Podziel się: