Udostępnij

Lockdown ograniczył emisje CO2, ale nie pomoże w walce z ociepleniem klimatu

25.11.2020

Pomimo ograniczeń w transporcie i działalności przemysłu, związanych z pandemią, nie odnotowano istotnego spadku w koncentracji CO2 w atmosferze – wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Choć spadek emisji był widoczny, będzie on miał marginalny wpływ na walkę z problemem zmian klimatycznych.

W najnowszym biuletynie Światowa Organizacja Meteorologiczna donosi, że ograniczenia związane z pandemią nie wpłynęły istotnie na koncentrację dwutlenku węgla w atmosferze. Mimo iż podczas wiosennego lockdownu odnotowano spadek poziomów emisji o nawet 17 proc., eksperci WMO oceniają, że w skali całego roku wyniesie on od 4,2 do 7,5 procent.

Spadek emisji wpłynie także na spowolnienie wzrostu koncentracji CO2 w atmosferze. Jednak będzie ono niewielkie. Wspomniany wzrost wyniesie od 0,08-0,23 ppm, co będzie oznaczać wahanie nie większe od naturalnej zmienności, za którą odpowiadają m.in. lasy.

Czytaj także: Liczba katastrof związanych ze zmianami klimatu dwa razy większa niż w latach 80. i 90.

WMO podkreśla, że w perspektywie krótkoterminowej nie można więc odczuć żadnego wpływu pandemii na problem wzrostu koncentracji CO2.

„Przekroczyliśmy globalny próg 400 ppm [koncentracji CO2 w atmosferze – przyp. red.] w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później przekroczyliśmy 410 ppm. Takiego tempa wzrostu nie widziano nigdy w historii pomiarów. Spadek emisji związany z lockdownem to tylko niewielki punkt na wykresie długoterminowym. Potrzebujemy natomiast trwałego spłaszczenia krzywej”- komentuje prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

„Porównywalne stężenie CO2 w atmosferze wystąpiło po raz ostatni od 3 do 5 milionów lat temu. Wówczas temperatura była o 2-3 st. Celsjusza wyższa, a poziom morza był o 10-20 metrów wyższy niż obecnie. Ale nie żyło tam 7,7 miliarda osób” – zaznacza Taalas.

Czytaj także: Handel emisjami pomógł zwalczyć kwaśne deszcze. Teraz ma hamować zmiany klimatu

Choć sytuacja związana z pandemią nie zmienia wiele w związku z ociepleniem klimatu, WMO podkreśla, że może zostać wykorzystana jako okazja do wprowadzenia korzystnych zmian. „Pandemia COVID-19 nie jest rozwiązaniem dla zmian klimatycznych. Zapewnia nam jednak platformę do bardziej zrównoważonych i ambitnych działań w dziedzinie klimatu, tj. zmniejszenia emisji do zera netto poprzez całkowitą transformację naszych systemów przemysłowych, energetycznych i transportowych” – podkreśla szef WMO.

_

Z najnowszym biuletynem WMO można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/r.classen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.