Udostępnij

Lodowce Antarktyki Zachodniej tracą lód najszybciej od 5,5 tys. lat

21.06.2022

Według najnowszych badań, których wyniki opublikowano w „Nature Geoscience”, zmiany obserwowane w Antarktyce Zachodniej są bezprecedensowe na skali ostatnich 5,5 tys. lat. Tak szybko lód tracą tamtejsze lodowce. Badacze podkreślają, że istotnie wpłynie to na poziom mórz, podnosząc go nawet o 3,4 metra w ciągu najbliższych stuleci.

Lodowce Antarktyki naukowcy dzielą na dwie grupy: zachodnią i wschodnią pokrywę lodową. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców m.in. z University of Maine i Imperial College London, nie budzi optymizmu w kontekście pierwszej z nich. Okazuje się bowiem, że zachodnia część antarktycznej pokrywy lodowej (zwana WAIS, ang. West Antarctic Ice Sheet) traci lód w tempie niespotykanym od 5,5 tys. lat.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach „Nature Geoscience”.

Ponadto oszacowano wpływ tego zjawiska na przyszły poziom mórz, co jest jednym z bardziej namacalnych skutków zmian klimatu, które wraz z upałami pogłębiać będą m.in. skalę migracji klimatycznych. Autorzy badania oceniają, że w kolejnych stuleciach topnienie lodowców Antarktyki przełożyć się może na wzrost poziomu mórz nawet o 3,4 metra.

Lodowce Antarktyki wpływają na globalny poziom mórz

„Chociaż te lodowce były stosunkowo stabilne w ciągu ostatnich kilku tysiącleci, obecne tempo ich wycofywania się przyspiesza i już teraz podnosi globalny poziom mórz” – powiedział w oświadczeniu dr Dylan Rood, współautor badania z Imperial College London.

Naukowiec porównuje obserwowaną utratę lodu do krwawiącego serca. „Podwyższone tempo topnienia lodu może sygnalizować, że istotne tętnice serca WAIS zostały przerwane. To prowadzi do przyspieszenia przepływu [wód – przyp. red.] do oceanu. Jest to potencjalnie katastrofalne dla przyszłego globalnego poziomu mórz w ocieplającym się świecie. Musimy teraz pilnie ustalić, czy nie jest już za późno, aby zatrzymać krwawienie” – podkreśla dr Rood.

Biegun południowy ociepla się trzy razy szybciej niż reszta globu

Jak wynika z badań nowozelandzkich naukowców sprzed dwóch lat, biegun południowy ociepla się szybciej, niż wcześniej sądzono. Okazuje się, że średnie temperatury w ciągu ostatnich 30 lat wzrosły o 1,8 st. Celsjusza, czyli około trzy razy bardziej niż w pozostałych częściach planety.

W artykule na ten temat podkreślono, że choć na temperatury w regionie wpływa wiele czynników, to emisje CO2 powodowane przez człowieka dominują w tym zakresie. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ. Z naszym przeglądem badań naukowych na temat ocieplenia Antarktyki, w tym skutków środowiskowych, zapoznać można się TUTAJ.

_

Całość przytaczanych wyników badań dostępna jest tutaj.

Źródła: Nature Geoscience, Imperial College London, SmogLab

Zdjęcie: Denis Burdin / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.