Udostępnij

Lodowce Grenlandii topnieją szybciej, niż się spodziewano. Poziom mórz już podniósł się o 8 mm

23.11.2020

Topnienie lodowców Grenlandii może przyczynić się do większego podniesienia się poziomów mórz, niż wynika z najczarniejszego scenariusza IPCC – sugerują najnowsze wyniki badań, opublikowane w „Nature Communications”. Naukowcy zwracają uwagę, że topnienie może zachodzić znacznie szybciej, niż sądzono.

W okresie między 1880 a 2012 rokiem średnia temperatur powietrza na świecie wzrosła o 1,1 st. Celsjusza, choć ocieplenie to nie jest rozłożone równomiernie na globie. Grenlandia zanotowała wzrost średnich temperatur o ok. 1,5 stopnia. W najczarniejszym scenariuszu IPCC (RCP8.5) do końca wieku temperatury wzrosną o 3,7 st. Celsjusza, przy czym szacowano, że topniejące lodowce Grenlandii przyczynią się do wzrostu poziomu mórz o 9,1–14,9 milimetra.

Tymczasem badania opublikowane w „Nature Communication” wykazują, że utrata lodu w już doprowadziła do wzrostu o 8,1 milimetra. Odpowiada to blisko 3 tys. kilometrów sześciennych lodu.

Czytaj także: Grenlandia topnieje coraz szybciej. Zeszłego lata straciła 600 miliardów ton lodu

„Głównym problemem jest to, że ta ogromna utrata lodu nastąpiła w odpowiedzi na zmiany, które stanowi zaledwie niewielki ułamek zmian klimatycznych, których spodziewamy się w następnym stuleciu” – mówi William Colgan z Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS), współautor badania.

„Okazuje się, że lód topił się w znacznie szybszym tempie, niż wcześniej zakładaliśmy. Uzyskaliśmy ten nowy i bardziej szczegółowy obraz, badając ubytek masy lodu w bardzo długim okresie, analizując stare mapy, zdjęcia lotnicze i pomiary satelitarne trzech wycofujących się lodowców”- mówi prof. Shfaqat Abbas Khan, który kierował projektem badawczym.

Czytaj także: Nawet połowa piaszczystych plaż na świecie może zniknąć do końca wieku

Naukowcy podkreślają, że wspomniane lodowce – Jakobshavn Isbrae w zachodniej Grenlandii oraz Helheim i Kangerlussuaq na wschodzie – stanowią 12 proc. pokrywy lodowej na Grenlandii. Pozwala to uznać pomiary za reprezentatywne dla całego lądolodu.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS)

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Burdin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.