Lodowce Grenlandii topnieją szybciej, niż się spodziewano. Poziom mórz już podniósł się o 8 mm

1886
0
Podziel się:

Topnienie lodowców Grenlandii może przyczynić się do większego podniesienia się poziomów mórz, niż wynika z najczarniejszego scenariusza IPCC – sugerują najnowsze wyniki badań, opublikowane w „Nature Communications”. Naukowcy zwracają uwagę, że topnienie może zachodzić znacznie szybciej, niż sądzono.

W okresie między 1880 a 2012 rokiem średnia temperatur powietrza na świecie wzrosła o 1,1 st. Celsjusza, choć ocieplenie to nie jest rozłożone równomiernie na globie. Grenlandia zanotowała wzrost średnich temperatur o ok. 1,5 stopnia. W najczarniejszym scenariuszu IPCC (RCP8.5) do końca wieku temperatury wzrosną o 3,7 st. Celsjusza, przy czym szacowano, że topniejące lodowce Grenlandii przyczynią się do wzrostu poziomu mórz o 9,1–14,9 milimetra.

Tymczasem badania opublikowane w „Nature Communication” wykazują, że utrata lodu w już doprowadziła do wzrostu o 8,1 milimetra. Odpowiada to blisko 3 tys. kilometrów sześciennych lodu.

Czytaj także: Grenlandia topnieje coraz szybciej. Zeszłego lata straciła 600 miliardów ton lodu

„Głównym problemem jest to, że ta ogromna utrata lodu nastąpiła w odpowiedzi na zmiany, które stanowi zaledwie niewielki ułamek zmian klimatycznych, których spodziewamy się w następnym stuleciu” – mówi William Colgan z Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS), współautor badania.

„Okazuje się, że lód topił się w znacznie szybszym tempie, niż wcześniej zakładaliśmy. Uzyskaliśmy ten nowy i bardziej szczegółowy obraz, badając ubytek masy lodu w bardzo długim okresie, analizując stare mapy, zdjęcia lotnicze i pomiary satelitarne trzech wycofujących się lodowców”- mówi prof. Shfaqat Abbas Khan, który kierował projektem badawczym.

Czytaj także: Nawet połowa piaszczystych plaż na świecie może zniknąć do końca wieku

Naukowcy podkreślają, że wspomniane lodowce – Jakobshavn Isbrae w zachodniej Grenlandii oraz Helheim i Kangerlussuaq na wschodzie – stanowią 12 proc. pokrywy lodowej na Grenlandii. Pozwala to uznać pomiary za reprezentatywne dla całego lądolodu.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS)

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Burdin

Podziel się: