Udostępnij

Lodowce Nowej Zelandii znikają. Przez zmiany klimatu ryzyko ich topnienia jest 10 razy większe

07.08.2020

W 2018 roku w Nowej Zelandii odnotowano rekordowe topnienie tamtejszych lodowców. Najnowsze badania udowadniają, że ryzyko wystąpienia zjawiska o takiej skali było co najmniej dziesięciokrotnie większe z powodu zmian klimatycznych. To kolejny dowód na to, że podejście ludzkości do problemu emisji gazów cieplarnianych przekłada się na realne i obserwowalne już dziś zjawiska.

Najnowsze badania prowadzone na Victoria University of Wellington udowadniają, że skala topnienia nowozelandzkich lodowców ma bezpośredni związek ze zmianami klimatu, spowodowanymi przez działalność człowieka.

Czytaj także: 21,7 stopni. Padł rekord ciepła na Spitsbergenie

Według najnowszych ustaleń ekstremalne topnienie lodowców, którego kraj doświadczył przed dwoma laty, było co najmniej dziesięciokrotnie bardziej prawdopodobne z powodu globalnego ocieplenia. 2018 rok był drugim najcieplejszym rokiem, jaki kiedykolwiek odnotowano w Nowej Zelandii. Ryzyko wystąpienia wcześniejszej dużej utraty lodu – zarejestrowanej w roku 2011 – było natomiast sześciokrotnie wyższe z powodu zmian spowodowanych emisjami gazów cieplarnianych.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„.

Prof. Andrew Mackintosh, współautor badań, podkreśla w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”, że kilkadziesiąt lat temu tempo obserwowanych zmian byłoby dla glacjologów czymś niewyobrażalnym. „Kiedy zaczynałem pracę jako naukowiec, myślałem, że takie rzeczy dzieją się powoli. To, co zdarzyło się w 2018, było natomiast niczym wystrzał z pistoletu laserowego i usunięcie całego śniegu oraz lodu” – podkreśla badacz.

„Jeśli ograniczymy emisje gazów cieplarnianych, nadal możemy uratować niektóre z lodowców. Nadal mamy wybór” – podkreśla Macintosh.

Według pesymistycznych scenariuszy, zakładających, że emisje będą dalej rosnąć, lodowce Nowej Zelandii do końca tego stulecia zmniejszą swoją objętość o 80 proc. Autorzy badania zaznaczają, że lodowiec Brewster między 2016 a 2019 rokiem stracił 13 metrów sześciennych objętości. W samym 2018 roku było to aż 8 metrów sześciennych.

Tego, że zmiany klimatu wpływają na obserwowane już dziś zjawiska, dowodzą także niedawne badania dotyczące niedawnych anomalii na Syberii. Jak wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu badaczy, ryzyko wystąpienia tegorocznej fali upałów było aż 600-krotnie większe ze względu na emisje gazów cieplarnianych. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Naruedom Yaempongsa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.