Udostępnij

Lodowce Nowej Zelandii znikają. Przez zmiany klimatu ryzyko ich topnienia jest 10 razy większe

07.08.2020

W 2018 roku w Nowej Zelandii odnotowano rekordowe topnienie tamtejszych lodowców. Najnowsze badania udowadniają, że ryzyko wystąpienia zjawiska o takiej skali było co najmniej dziesięciokrotnie większe z powodu zmian klimatycznych. To kolejny dowód na to, że podejście ludzkości do problemu emisji gazów cieplarnianych przekłada się na realne i obserwowalne już dziś zjawiska.

Najnowsze badania prowadzone na Victoria University of Wellington udowadniają, że skala topnienia nowozelandzkich lodowców ma bezpośredni związek ze zmianami klimatu, spowodowanymi przez działalność człowieka.

Czytaj także: 21,7 stopni. Padł rekord ciepła na Spitsbergenie

Według najnowszych ustaleń ekstremalne topnienie lodowców, którego kraj doświadczył przed dwoma laty, było co najmniej dziesięciokrotnie bardziej prawdopodobne z powodu globalnego ocieplenia. 2018 rok był drugim najcieplejszym rokiem, jaki kiedykolwiek odnotowano w Nowej Zelandii. Ryzyko wystąpienia wcześniejszej dużej utraty lodu – zarejestrowanej w roku 2011 – było natomiast sześciokrotnie wyższe z powodu zmian spowodowanych emisjami gazów cieplarnianych.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„.

Prof. Andrew Mackintosh, współautor badań, podkreśla w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”, że kilkadziesiąt lat temu tempo obserwowanych zmian byłoby dla glacjologów czymś niewyobrażalnym. „Kiedy zaczynałem pracę jako naukowiec, myślałem, że takie rzeczy dzieją się powoli. To, co zdarzyło się w 2018, było natomiast niczym wystrzał z pistoletu laserowego i usunięcie całego śniegu oraz lodu” – podkreśla badacz.

„Jeśli ograniczymy emisje gazów cieplarnianych, nadal możemy uratować niektóre z lodowców. Nadal mamy wybór” – podkreśla Macintosh.

Według pesymistycznych scenariuszy, zakładających, że emisje będą dalej rosnąć, lodowce Nowej Zelandii do końca tego stulecia zmniejszą swoją objętość o 80 proc. Autorzy badania zaznaczają, że lodowiec Brewster między 2016 a 2019 rokiem stracił 13 metrów sześciennych objętości. W samym 2018 roku było to aż 8 metrów sześciennych.

Tego, że zmiany klimatu wpływają na obserwowane już dziś zjawiska, dowodzą także niedawne badania dotyczące niedawnych anomalii na Syberii. Jak wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu badaczy, ryzyko wystąpienia tegorocznej fali upałów było aż 600-krotnie większe ze względu na emisje gazów cieplarnianych. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Naruedom Yaempongsa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.