Udostępnij

Łódź ma pomysł na walkę z suszą. Miejska zieleń jest podlewana wodą z basenu

09.06.2020

600 tysięcy litrów wody – taką ilość przekazał miastu Uniwersytet Medyczny. Woda z uczelnianego basenu będzie wykorzystana do podlewania zieleni miejskiej, a w jej transporcie pomagają strażacy.

” Od kilku dni używamy tej wody do podlewania drzew posadzonych w pasach drogowych, którym najtrudniej przetrwać suszę” – mówił w piątek (5 czerwca) Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu urzędu miasta. „Liczę, że w ten sposób unikniemy sytuacji z poprzedniego roku, gdy latem brak opadów mocno zaszkodził drzewom. Z basenu wypompowano już blisko 100 tys. litrów wody, która pozwoliła na podlanie ok. 1200 drzew rosnących w pasach drogowych” – dodał.

Zanim woda z uczelnianego basenu została przekazana miastu, trzeba było ją przebadać. Okazało się, że ilość chloru jest na tyle niewielka, że nie zaszkodzi roślinom. W sumie cały basen wystarczy na podlanie około 6 tys. drzew.

Z wody mogą skorzystać także przedsiębiorcy i mieszkańcy. Wystarczy skontaktować się z magistratem albo uczelnią.

„Zależy nam na różnych inicjatywach i działaniach pro środowiskowych, stanowiących ważny element zrównoważonego rozwoju naszej uczelni” – komentował Paweł Zawieja, zastępca kanclerza Uniwersytetu Medycznego. „Jesteśmy uczelnią medyczną, dlatego staramy się cały czas przypominać, że środowisko ma istotny wpływ na zdrowie ludzi i na występowanie chorób cywilizacyjnych. Problem braku wody i zanieczyszczenie powietrza będą największym wyzwaniem w Polsce przez najbliższych kilka lat. Stąd m.in. inicjatywa produktywnego i ekologicznego wykorzystania wody z basenu” – tłumaczył.

W poprzednich latach woda z basenu trafiała do kanalizacji. Teraz, jak podkreślał Zawieja, podlewanie nią zieleni w mieście, może zostać stałą praktyką.

Źródło: uml.lodz.pl

Zdjęcie: Gena Melendrez/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.