Łódź ma pomysł na walkę z suszą. Miejska zieleń jest podlewana wodą z basenu

1372
0
Podziel się:

600 tysięcy litrów wody – taką ilość przekazał miastu Uniwersytet Medyczny. Woda z uczelnianego basenu będzie wykorzystana do podlewania zieleni miejskiej, a w jej transporcie pomagają strażacy.

” Od kilku dni używamy tej wody do podlewania drzew posadzonych w pasach drogowych, którym najtrudniej przetrwać suszę” – mówił w piątek (5 czerwca) Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu urzędu miasta. „Liczę, że w ten sposób unikniemy sytuacji z poprzedniego roku, gdy latem brak opadów mocno zaszkodził drzewom. Z basenu wypompowano już blisko 100 tys. litrów wody, która pozwoliła na podlanie ok. 1200 drzew rosnących w pasach drogowych” – dodał.

Zanim woda z uczelnianego basenu została przekazana miastu, trzeba było ją przebadać. Okazało się, że ilość chloru jest na tyle niewielka, że nie zaszkodzi roślinom. W sumie cały basen wystarczy na podlanie około 6 tys. drzew.

Z wody mogą skorzystać także przedsiębiorcy i mieszkańcy. Wystarczy skontaktować się z magistratem albo uczelnią.

„Zależy nam na różnych inicjatywach i działaniach pro środowiskowych, stanowiących ważny element zrównoważonego rozwoju naszej uczelni” – komentował Paweł Zawieja, zastępca kanclerza Uniwersytetu Medycznego. „Jesteśmy uczelnią medyczną, dlatego staramy się cały czas przypominać, że środowisko ma istotny wpływ na zdrowie ludzi i na występowanie chorób cywilizacyjnych. Problem braku wody i zanieczyszczenie powietrza będą największym wyzwaniem w Polsce przez najbliższych kilka lat. Stąd m.in. inicjatywa produktywnego i ekologicznego wykorzystania wody z basenu” – tłumaczył.

W poprzednich latach woda z basenu trafiała do kanalizacji. Teraz, jak podkreślał Zawieja, podlewanie nią zieleni w mieście, może zostać stałą praktyką.

Źródło: uml.lodz.pl

Zdjęcie: Gena Melendrez/Shutterstock

Podziel się: