Udostępnij

Luksemburg wprowadza darmową komunikację, by obniżyć emisję CO2

29.02.2020

To pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na taki ruch. Od niedzieli 29 lutego darmowe będą wszystkie środków komunikacji publicznej – również tej międzymiastowej.

Zniesienie opłat za transport publiczny zapowiedział już w zeszłym roku premier Luksemburga Xavier Bettel. Podczas szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku mówił o potrzebie zredukowania emisji dwutlenku węgla w swoim kraju, w czym pomóc ma wprowadzenie darmowych przejazdów. Zapewnienie bezpłatnego transportu publicznego było też jedną z najważniejszych obietnic Bettela w zeszłorocznej kampanii wyborczej. W niewielkim księstwie od pierwszego marca nie zapłacimy więc nic za bilet w tramwaju, autobusie i na kolei. Wyjątkiem będą wagony pierwszej klasy.

Do tej pory na darmową komunikację decydowały się jedynie władze miejskie. Bez biletu można poruszać się między innymi po estońskim Tallinie i francuskiej Dunkierce, jedną darmową linię autobusową mieszkańcom zapewnia angielski Manchester i australijskie Adelaide. W Krakowie za darmo można jeździć w dni z dużym smogiem. Na korzyść Luksemburga może jednak działać liczba jego mieszkańców – to zaledwie 614 tysięcy osób.

Mimo niewielkiej populacji Luksemburg od lat zmaga się z koszmarnymi korkami. Według badań sondażowni TNS z 2018 roku przytłaczająca większość mieszkańców kraju porusza się po nim prywatnym samochodem. Ten środek transportu wybierany jest w przypadku 47 proc. podróży służbowych i aż 71 proc. prywatnych przejazdów. Wprowadzenie darmowej komunikacji w księstwie może mieć jednak umiarkowane efekty. Prawie 200 tysięcy luksemburczyków codziennie dojeżdża do pracy w sąsiednich krajach – Belgii, Niemczech i Francji.

Zdjęcie: Shutterstock / Tobias Arhelger

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.