Udostępnij

Małpy niewolniczo zbierały kokosy? Po doniesieniach sieci sklepów sprawdzą, czy korzystały z ich pracy

11.07.2020

Brytyjskie sieci sklepów zapowiadają bojkot tych produktów kokosowych, które opierają się na niewolniczej pracy małp w Tajlandii. Zapowiedzi pojawiły się po śledztwie PETA, według której małpy w tym kraju są tresowane i wykorzystywane do zbierania nawet 1000 owoców dziennie. Władze Tajlandii odcinają się od zarzutów, twierdząc że wytresowane małpy są przede wszystkim atrakcją turystyczną kraju.

Tajlandia to jeden z największych na świecie producentów mleka kokosowego, stanowiącego składnik m.in. produktów spożywczych i kosmetyków. Jak twierdzą obrońcy praw zwierząt z PETA, ich śledztwo ujawnia okrutne praktyki farmerów, którzy do zbiorów owoców mają wykorzystywać pracę tresowanych małp.

Według organizacji, która odwiedziła 8 tajlandzkich farm, przykute łańcuchami zwierzęta mają być wykorzystywane do zbierania nawet 1000 kokosów dziennie. Metody te uznano za niehumanitarne i krzywdzące dla małp, pracujących na farmach od najmłodszych lat. Dla porównania: organizacja podaje, że człowiek na plantacji zbiera średnio 80 kokosów dziennie.

Opierając się na wiedzy jednego z informatorów, PETA twierdzi, że większość kokosów pochodzących z Tajlandii miałaby być zbierana przez małpy. Władze zostały poproszone o wyjaśnienia, natomiast brytyjskie i amerykańskie sieci już zapowiedziały rezygnację z produktów dwóch dużych producentów, którzy według PETA są zamieszani w proceder.

Jak podaje BBC, wycofanie części produktów z kokosów zapowiedziały sieci Waitrose i Ocado. „Jako sprzedawca detaliczny dbający o etykę nie godzimy się na wykorzystywanie pracy małp do pozyskiwania składników dla naszych produktów” – napisano w oświadczeniu sieci Waitrose. Kilka innych dużych spółek, m.in. Tesco, wydały komunikaty podkreślające, że nie sprzedają one produktów opierających się na pracy małp. Sainsbury’s  poinformowało, że analizuje swoje łańcuchy dostaw.

Do sprawy odniosły się także władze Tajlandii, która rocznie eksportuje mleko kokosowe o wartości blisko 400 milionów dolarów amerykańskich. Eksport do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii szacowany jest na ok. 70 milionów dolarów rocznie.

Jak podaje LA Times, minister handlu Tajlandii, Jurin Laksanawisit, powiedział w oświadczeniu, że praca małp nie jest istotnym źródłem kokosów w kraju. Jego zdaniem tresowany małpy są głównie atrakcją turystyczną.

Zapowiedział także, że spotka się z przedstawicielami branży, by porozmawiać o sprawie. Zaprosi także dyplomatów, by zobaczyli jak wyglądają zbiory owoców.

_

Zdjęcie: Małpy. Shutterstock/Wirestock Images

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.