Udostępnij

Masowe topnienie lodowców Grenlandii. Temperatura na wyspie przekracza 20 stopni

01.08.2021

Grenlandzkie czapy lodu topnieją w ekspresowym tempie przez niespotykaną serię wyjątkowo ciepłych dni. Temperatury na wyspie w wielu miejscach osiągają i przekraczają 20 stopni Celsjusza. „Masowe topnienie” na Grenlandii trwa od środy.

Duńscy uczeni obserwujący stan lodowców na Grenlandii stwierdzili, że wydarzenia z ostatnich dni można określić jako „masowe topnienie”. Pokrywa lodowa znika w tempie dwukrotnie szybszym niż zazwyczaj o tej porze roku. Dziennie jej masa zmniejsza się o 8 miliardów ton.

Dzieje się tak przez wyjątkowo długą falę nietypowo wysokich temperatur. Na stacji meteorologicznej Danmarkshavn zanotowano 19,8 stopni Celsjusza – najwięcej w historii pomiarów w tym miejscu. Miejscami termometry pokazują więcej niż 20 stopni.

Czytaj również: Grenlandia topnieje coraz szybciej. Zeszłego lata straciła 600 miliardów ton lodu

Informacje dotyczące pokrywy lodu na Grenlandii podaje Polar Portal, strona internetowa duńskiego rządu poświęcona przyrodzie największej wyspy świata. Według publikujących tam naukowców masowe topnienie powinno niepokoić, jednak na korzyść Grenlandii zadziałał chłodniejszy początek lata. Notowano wtedy spore opady deszczu i śniegu. Dlatego skala ubytku pokrywy lodowej nadal mieści się w normie. Najgorszym pod tym względem było lato 2019, gdy z powierzchni wyspy zniknęło 600 miliardów ton lodu.

Mimo to uczeni ostrzegają, że lód Grenlandii topnieje w zastraszająco szybkim tempie. Przeczytać o tym można w zeszłorocznym raporcie opublikowanym przez pismo „Nature Communications”. Według specjalistów wyspa ociepla się szybciej, niż reszta globu. Od 1880 do 2012 średnia temperatura wzrosła tam o 1,5 stopnia Celsjusza – w stosunku do 1,1 stopnia dla całego świata. Zdaniem uczonych topnienie lodu Grenlandii już teraz przyczyniło się do wzrostu średniego poziomu mórz o 8,1 milimetra.

Czytaj także: Grenlandia. Na “szczycie” lądolodu pierwszy raz spadł deszcz zamiast śniegu

Źródło zdjęcia: Dolzhenkov Pavel2 / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.