Medale olimpijskie z zużytej elektroniki. Tokio stawia na recykling

2179
0
Podziel się:
Medale olimpijskie ze smartfonów. Tokio stawia na recykling

Medale podczas zbliżających się igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio wykonane będą z recyklingowanych metali – złota, srebra i brązu – pochodzących z zużytej elektroniki, m.in. smartfonów, laptopów i konsoli do gier. Urządzenia zostały przekazane przez mieszkańców miasta. 

Jak donoszą m.in. The Guardian i BBC – podobna inicjatywa miała już miejsce przy okazji poprzednich igrzysk olimpijskich, w Rio de Janeiro. Wówczas 30 proc. medali srebrnych i brązowych wykonano z materiałów recyklingowanych. Tym razem jednak – dzięki zaangażowaniu mieszkańców Tokio, które przekroczyło oczekiwania organizatorów – udało się zebrać ilość urządzeń wystarczającą do wytworzenia wszystkich medali.

Komitet organizacyjny poinformował, że do listopada zeszłego roku udało się zebrać blisko 50 tys. ton zużytej elektroniki.

„Szacuje się, że pozostałe ilości metalu potrzebne do wyprodukowania wszystkich medali olimpijskich i paraolimpijskich można wydobyć z już przekazanych urządzeń” – stwierdzili organizatorzy, tym samym zamykając zbiórkę urządzeń.

Oficjalny wygląd medali zostanie zaprezentowany w tym roku.

 

Źródła: BBC, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/kuremo

Podziel się: