Udostępnij

Michał Kiwerski: „Chcemy dogonić naszą przyszłość”

19.09.2019

Już w piątek młodzież z całego świata zaprotestuje w sprawie klimatu. Do akcji włączą się również młodzi ludzie z Polskich miast. Demonstracje odbędą się nie tylko w Warszawie czy Krakowie. Dotrą też do mniejszych miast i miejscowości. O „Proteście tysięcy miast” – bo taką nazwę inicjatywa przyjęła w Polsce, porozmawiałem z Michałem Kiwerskim z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Przy akcjach protestacyjnych widać zazwyczaj głównie waszą inicjatywę, ale tym razem współpracujecie w tyglu różnych organizacji i ruchów.

Tak jest, trudno mówić tu o sztywnym podziale. W MSK mamy wyznaczniki tego, jak działamy. Na przykład nie łamiemy prawa, mocno podkreślamy naszą młodzieżowość, jednym z najważniejszych elementów naszych działań są właśnie strajki. Ale sztywnego podziału nie ma. Może tworzy się on naturalnie. Teraz to jednak rzeczywiście raczej tygiel, w którym współdziałają różne grupy.

Przygotowania idą pełną parą?

To już od końca majowego strajku. W międzyczasie jednak zdarzyły się różne akcje – jak nasz wyjazd do Akwizgranu na tamtejszą akcję protestacyjną, byliśmy też na polskim Obozie dla Klimatu.

Czujecie, że od maja dużo się zmieniło? Na pewno jesteście bardziej rozpoznawalni, ale jak to wygląda od środka – okrzepliście?

Oczywiście, że jest rozwój. Co prawda wszyscy robimy to po raz pierwszy, więc do końca nie wiemy, czy idziemy w najlepszą stronę. Ale głęboko w to wierzymy. Działamy w podgrupach, które zajmują się swoimi konkretnymi zadaniami. Jest na przykład grupa, która zajmuje się miasteczkiem klimatycznym, grupa, która bardziej siedzi w organizacji strajku. Poza tym dołącza się coraz więcej osób. W tej chwili mamy już przecież ponad 60 miast. To już naprawdę gigantyczny ruch

Spodziewaliście się, że wasza akcja dotrze nie tylko do Krakowa czy Warszawy, ale również do Częstochowy i Włodawy? Piątkowy strajk przejdzie również ulicami tych mniejszych miast.

Z jednej strony tak – jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Wdać, że mamy coraz większą moc. Z drugiej strony kryzys klimatyczny jest oczywistym zagrożeniem, wobec którego ludzie nie powinni pozostać bierni. By to przyznać, wystarczy spojrzeć na informacje o nim bez kontekstu politycznego. Dotyczy on każdej i każdego z nas.

Jak będzie wyglądał protest w piątek? Pewnie w każdym mieście nieco inaczej?

W 60 miastach w Polsce odbędą się pokojowe strajki młodzieżowe. Młodzież po prostu nie pójdzie do szkoły, wyjdzie za to na ulicę. Przecież jak każda grupa społeczna mamy prawo do strajku, a rzadko o tym pamiętamy. Jeśli ktoś będzie akurat w Warszawie, to może przyjść na plac Konstytucji o 10:00. Potem przechodzimy na plac Defilad pod Pałacem Kultury. Tam zorganizujemy miasteczko klimatyczne – czyli przestrzeń edukacyjną, gdzie można będzie wziąć udział w wykładach, panelach, zajęciach dotyczących klimatu. Przed Pałacem Kultury już od piątkowego przedpołudnia będą na wszystkich czekać namioty. Na wieczór planujemy wydarzenia kulturalne, jak koncerty i projekcje filmowe. Przez cały dzień będą tam też odbywać się zajęcia szkolne. Przecież wszyscy musimy się uczyć – jak na przykład ja, do matury. Chcemy pokazać też, że nie chcemy się migać od szkoły. Robimy jedynie wszystko, by dogonić naszą przyszłość. Miasteczko będzie działać do kolejnego piątku, z wyłączeniem niedzieli. W innych miastach również planujemy wiele wydarzeń edukacyjnych, jednak główną częścią naszych
działań ma być przejście pochodów strajkowych.

Chcecie więc dogonić waszą przyszłość i o nią powalczyć – to główna motywacja?

To ważne dla wszystkich. Nie chodzi tylko o nas – młodych ludzi. Jednak to my w świecie kryzysu klimatycznego możemy się zestarzeć, odczujemy jego konsekwencje najbardziej z obecnie żyjących pokoleń. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasza planeta może być niemożliwa do zamieszkiwania, i to już za niedługo. To temat wykraczający poza politykę, ponadpartyjny, dotyczy on każdego. Nas, młodych, również niezmiernie przeraził. Jedyną receptą
jest tu więc działanie, aktywizowanie się.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.