Szwedzkie badania pokazują, że na całym świecie rośnie liczba mikrobów, które przystosowują się do rozkładania zalegających w środowisku tworzyw sztucznych. Presja spowodowana przez zanieczyszczenia jest duża. Jednak ze względu na skalę problemu mikroorganizmy same nie oczyszczą środowiska. Produkowane przez nie enzymy mogą się jednak okazać przydatne w działaniach prowadzonych przez ludzi.
„Znaleźliśmy wiele dowodów potwierdzających fakt, że potencjał globalnego mikrobiomu w zakresie rozkładu tworzyw sztucznych jest silnie skorelowany ze skalą zanieczyszczenia środowiska plastikiem. To znaczący dowód na to, że środowisko reaguje na presję, jaką na nie wywieramy” – powiedział w oświadczeniu Aleksej Zelezniak, biolog ze szwedzkiego Chalmers University of Technology.
Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „mBIO„.
W komunikacie szwedzka politechnika podkreśla skalę problemu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi. W ciągu ostatnich 70 lat produkcja plastiku wzrastała wykładniczo. Zaczynając od ok. 2 milionów ton doszła do 380 milionów ton rocznie.
Czytaj także: 8 milionów ton plastiku po pandemii. Część stworzy oceaniczną plamę śmieci
Enzymy pomogą rozkładać plastik?
Badanie pokazuje, że coraz więcej mikroorganizmów dostosowuje się do obecności plastiku w środowisku. Choć to nie wystarczy do pokonania problemu, odkryte substancje chemiczne mogą w przyszłości okazać się pomocne w oczyszczeniu środowiska dostarczając nowych sposobów na rozkład tworzyw sztucznych.
„Obecnie niewiele wiadomo o tych enzymach rozkładających plastik. Nie spodziewaliśmy się, że znajdziemy ich tak dużą liczbę, w tak wielu różnych drobnoustrojach i siedliskach środowiskowych. To zaskakujące odkrycie, które naprawdę ilustruje skalę problemu” – wyjaśnia Jan Zrimec z Chalmers University of Technology, główny autor badania.
Czytaj także: „Od nas zależy, jaki świat zostawimy przyszłym pokoleniom”
O jak dużej różnorodności mowa? W próbkach oceanicznych, pobranych w 67 lokalizacjach, znaleziono 12 tysięcy nowych enzymów. W glebie, którą zebrano w 168 miejscach na globie, było ich aż 18 tysięcy. 60 proc. z nich nie pasowało do znanych wzorców rozkładu plastiku, co oznacza, że mogą przynieść zupełnie nowe sposoby niszczenia tworzyw sztucznych. Wyniki są obiecujące, jednak zaobserwowane enzymy wymagają dalszych badań laboratoryjnych, które pozwolą na ocenę ich skuteczności wobec konkretnych polimerów.
_
Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: AfriramPOE / Shutterstock.com