Panele fotowoltaiczne działają już przy co dwunastym budynku w Polsce

Podziel się:

2020 rok był rekordowym dla rozwoju energetyki słonecznej w Polsce – wynika z najnowszego raportu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. Łącznie w minionym roku powstało ponad 320 tys. nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Według raportu „Rynek Mikroinstalacji Fotowoltaicznych POLSKA ’20„, w 2020 roku do sieci elektroenergetycznej kraju przyłączono 321 407 mikroinstalacji fotowoltaicznych. Razem dysponują one mocą 2 151 MW. Przybyło również 399 MW w ramach instalacji powyżej 50 kW.

Jak czytamy w dokumencie, łącznie liczba mikroinstalacji PV w Polsce na koniec 2020 roku wyniosła 466 167. Oznacza to, że energia ze słońca jest produkowana średnio przy co dwunastym budynku w Polsce.

Czytaj także: Fotowoltaika “nowym królem” energetyki. W wielu miejscach to najtańsze źródło prądu

Raport powstał na podstawie danych pochodzących od operatorów sieci dystrybucyjnych i dystrybutorów urządzeń fotowoltaicznych zrzeszonych w SBF POLSKA PV. Z całością dokumentu można zapoznać się tutaj.

Mikroinstalacje PV z rekordami

Dynamiczny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych znajduje także odzwierciedlenie na rynku energii.

Tuż przed majówką, 28 kwietnia, Polskie Sieci Energetyczne poinformowały o rekordowej generacji prądu ze słońca. Wówczas, w godzinach 12.00-13.00, produkcja energii z PV po raz pierwszy w historii przekroczyła 3 GWh, osiągając ok. 3110 MWh. Niespełna miesiąc wcześniej PSE podawały, że pierwszy raz przekroczono 2,6 GWh.

Czytaj także: OZE coraz bardziej popularne w Polsce. Numerem jeden fotowoltaika

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki produkcja prądu w ramach energetyki słonecznej w całym 2020 roku była trzykrotnie większa niż w roku 2019. Ponad trzykrotnie wzrosły również moce zainstalowane w mikroinstalacjach PV: jeszcze na koniec 2019 roku było to ok. 1000 MW, natomiast na koniec 2020 roku – już 3026 MW. [Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ].

_

Zdjęcie: Shutterstock/Ricardo Ninin

Podziel się: