Udostępnij

Mikroplastik jest nawet w morskiej bryzie

18.05.2020

Niedawne wyniki badań ze szkockiego University of Strathclyde ujawniają, że oceaniczna bryza morska może zawierać w sobie cząstki mikroplastiku. Autorzy podkreślają, że jest to wynik złego zarządzania ogromną ilością odpadów plastikowych produkowanych przez ludzi.

„Bryza morska była tradycyjnie uważana za 'czyste powietrze’, ale badanie to pokazuje zaskakujące ilości przenoszonych przez nią cząstek mikroplastiku. Wygląda na to, że niektóre cząsteczki plastiku mogą opuszczać morze i przedostawać się do atmosfery wraz z solą morską i jej zawartością” – mówi Steve Allen, współautor badania, cytowany przez „Guardiana”.

Czytaj także: Naukowcy wykryli mikroplastik w powietrzu w Krakowie

Autorzy publikacji wskazują, że wyrzut z oceanu takich cząstek, jak wirusy, bakterie czy algi, jest zjawiskiem dobrze opisanym w nauce. Po raz pierwszy zaobserwowano jednak, że dotyczy to także mikroplastiku.

Zwracają przy tym uwagę na możliwą skalę problemu: ludzkość każdego roku wprowadza do oceanu miliony ton plastiku, który – jak się okazuje – nie pozostaje tam na zawsze. Jak informowaliśmy TUTAJ, problem zanieczyszczeń plastikowych w oceanach systematycznie narasta od kilku dekad, a według ostatnich wyliczeń do 2050 roku plastiku będzie tam więcej niż ryb.

Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

Jeśli chodzi o mikroplastik, ma on w oceanach dwojakie źródło: albo trafia tam już w postaci drobin (o średnicy do 5 milimetrów), albo powstaje wskutek stopniowego rozpadu większych kawałków plastiku, takich jak m.in. popularne na świecie reklamówki foliowe. Więcej na temat przyczyn wszechobecności plastiku pisaliśmy TUTAJ.

Do uchwycenia cząstek mikroplastiku przez naukowców doszło nad Atlantykiem, we francuskiej miejscowości Mimizan, w południowo-zachodniej części kraju. Wykorzystano specjalną aparaturę rejestrującą także m.in. kierunek napływu cząstek w powietrzu. Udokumentowano w ten sposób, że mikroplastik w powietrzu pochodził z oceanu, a jego obecność nasilała się podczas zbliżania się fal morskich, wraz z towarzyszącą im bryzą.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się TUTAJ.

Zdjęcie: Shutterstock/Andrey_Kuzmin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.