Udostępnij

Minister środowiska chce zakazu foliówek w Niemczech. Polityczka zapowiada pracę nad przepisami

14.08.2019

Minister środowiska Niemiec zapowiedziała, że jej resort rozpoczyna pracę nad przepisami, w ramach których zakazana zostanie sprzedaż jednorazowych reklamówek foliowych w sklepach – podają niemieckie media. Choć Svenja Schulze nie wskazała konkretnego harmonogramu prac, deklaracja wywołała dyskusję w Niemczech. Wątpliwości pojawiły się m.in. w koalicyjnej CDU.

Do tej pory niemieckie ministerstwo walczyło z produkcją odpadów poprzez (dobrowolne) umowy ze sprzedawcami, na podstawie część sklepów wprowadziła opłaty za popularne foliówki. Rozwiązanie doprowadziło do spadku ich sprzedaży o ponad 60 proc. od roku 2015, jednak minister chciałaby, by rząd poszedł o krok dalej, wprowadzając formalny zakaz sprzedaży. Wywodząca się z SPD polityczka otwarcie deklaruje, że jej celem jest, by Niemcy produkowali jak najmniej plastikowych odpadów.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Zdecydowana propozycja minister środowiska wywołała jednak opór u koalicyjnej CDU. Jej liderka, Annegret Kramp-Karrenbauer (wskazywana jako prawdopodobna następczyni Merkel w fotelu kanclerz Niemiec) na łamach niedzielnego dziennika „Welt am Sonntag” zadeklarowała, że wolałaby, by zacząć od dobrowolnego odejścia od toreb plastikowych przez sprzedawców. Dopiero gdy to nie przyniosłoby znaczących rezultatów, byłaby gotowa poprzeć pomysł zakazu.

Póki co jednak, to Merkel kieruje rządem i zgodnie z zapowiedziami będzie tak do końca kadencji, jeszcze przez najbliższe 3 lata. Annegret Kramp-Karrenbauer jest przewodniczącą CDU i ministrem obrony w gabinecie Merkel.

Jak wskazuje Deutsche Welle, propozycja zostaje wysunięta w momencie, w którym dochodzi do zbliżenia między rządzącymi CDU/CSU i SPD a rosnącą w siłę niemiecką Partią Zielonych. DW podkreśla, że wśród Niemców wzrasta wrażliwość na kwestie związane ze środowiskiem, co również wpływa i będzie wpływać na debatę polityczną.

Niedawno informowaliśmy o wspólnej inicjatywie polityków SPD i Partii Zielonych, którzy chcieliby podniesienia podatku VAT na produkty mięsne. Uzyskane w ten sposób środki miałyby zostać przeznaczone na poprawienie dobrostanu zwierząt. [Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/ARIMAG

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.