Udostępnij

Minister Środowiska: list Komisji Europejskiej nie miał znaczenia. Komisja: 72 mld euro też nie mają znaczenia?

05.07.2019

W ostatnich dniach kwestia reformy programu Czyste Powietrze i ewentualnego ryzyka utraty środków europejskich na walkę z polskim smogiem regularnie gości na łamach prasy. Artykułom towarzyszy żywa dyskusja w mediach społecznościowych – szczególnie na Twitterze – z której można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Dziś szczególną uwagę zwrócił twitt @RegioPoland, czyli oficjalnego profilu polityki regionalnej KE w Polsce.

W tym padło pytanie o to, czy 72 mld euro z funduszów regionalnych, z których część dałoby się przeznaczyć na walkę o czyste powietrze, nie mają znaczenia dla Ministra Środowiska. Ten pojawił się w wyniku następującej sekwencji zdarzeń.

W prasie – pierwsza informowała o tym Gazeta Wyborcza – pojawiły się doniesienia o liście Komisji Europejskiej do polskich władz, w którym ta domaga się reformy programu Czyste Powietrze, która usprawni jego działanie.

Publikacja wywołała solidną burzę, która doprowadziła do licznych deklaracji tego, że dojdzie do zmian.

W związku z tym wszystkim minister środowiska Henryk Kowalczyk odpowiadając na pytania TVN-u, powiedział, że ten list nie miał żadnego znaczenia. Wyłapał to – podkreślając przy okazji, że warto oglądać telewizję, z czym się jednak nie możemy do końca zgodzić – Andrzej Guła, który wspomniał o tym na Twitterze, bo go to chyba trochę zirytowało.

Jak okazało się niedługo potem zirytowało to nie tylko jego, ale też przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy z pomocą portalu społecznościowego zadali poniższe pytanie.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.