Udostępnij

Młodzież apelowała o zajęcie się pożarami w Amazonii

26.08.2019

W piątkowe popołudnie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zebrał się na rynku w Krakowie, by nagłośnić problem płonących lasów Amazonii i zwrócić się do władz Brazylii z apelem o działanie. W wydarzeniu uczestniczyło około 100 osób.

Od kilku dni w mediach głośno o płonących lasach Brazylii, jednak nie brakuje opinii, że zainteresowanie pojawiło się późno. Jak informowała brazylijska agencja badań kosmicznych INPE, trwająca seria pożarów rozpoczęła się około 3 tygodni temu, a taka skala problemu nie była spotykana od 2013 roku. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

W związku z wydarzeniami Młodzieżowy Strajk Klimatyczny postanowił zebrać się na rynku w Krakowie, by zwrócić uwagę opinii publicznej na problem, a także wystosować apel do przedstawicieli władz Brazylii. Jak informuje MSK, dokument ma zostać wkrótce przekazany ambasadorowi tego kraju w Polsce.

Krótką fotorelacją z wydarzenia zamieszczono w mediach społecznościowych:

„Ponad 100 osób w różnym wieku, o różnych poglądach i narodowościach wyraziło swoją dezaprobatę wobec polityki prezydenta Bolsonaro i dalszego wyniszczania Amazonii. W trakcie wydarzenia apelowaliśmy o rozsądek i rozpoczęcie działań, a w najbliższej przyszłości przekażemy ambasadorowi Federalnej Republiki Brazylii list z naszymi żądaniami” – poinformowano na oficjalnym profilu krakowskiego MSK.

Zobacz także: Pożary lasów grożą przekroczeniem punktu przełomowego katastrofy klimatycznej

„Warto pamiętać, że na pożarach, oprócz życiodajnych drzew, cierpią także tysiące gatunków innych roślin i zwierząt. Ponadto stają się one prawdziwym utrapieniem dla mieszkanek i mieszkańców Brazylii. Dym spowił między innymi Sao Paulo oddalone o ponad 2,5 tysiąca kilometrów! Pragniemy więc okazać nasze ogromne wsparcie wszystkim, którzy odczuwają dramatyczne skutki tej katastrofy” – napisano.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Aleks_Shutter

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.