Udostępnij

Młodzież w blisko 40 miastach Polski strajkowała dla klimatu. „Dosyć słów, czas na czyny!” [RELACJA]

29.11.2019

29 listopada w blisko 40 miastach kraju miały miejsce protesty młodzieży, organizowane pod hasłem „Dosyć słów, teraz czyny!”. Jak deklaruje ruch Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, celem rozsianych po kraju wydarzeń było nie tylko wywarcie wpływu na polityków, ale także sprzeciw wobec nadmiernej konsumpcji, którego świętem jest odbywający się tego samego dnia “Black Friday”. Protesty, w formie marszy i pikiet, odbyły się nie tylko w miastach wojewódzkich, ale i mniejszych ośrodkach, m.in. w Zakopanem, Rybniku czy Gliwicach.

Największy najprawdopodobniej protest miał dziś miejsce w stolicy. Młodzi ludzie zebrali się na Placu Bankowym, by następnie przemaszerować ulicami: Senatorską, Moliera, Trębacką, Krakowskim Przedmieściem, Królewską oraz Marszałkowską.

Na transparentach, oprócz głównego hasła piątkowego protestu, znalazły się nawiązania do konieczności odejścia od węgla w energetyce, ale i liczne nawiązania do popkultury. I tak na „martwej planecie”, która czeka nas w przypadku zrealizowania się najczarniejszych scenariuszy, nie będzie piesków, popularnych gatunków muzyki, czy też „baby Yody”, znanego z najnowszego serialu z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Choć wiele z haseł może sceptykom wydawać się zabawnymi, czy tez niepoważnymi, sprawy, o których mówi młodzież, są jak najbardziej poważne. Jak przeczytać możemy w apelu wydanym przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny dzień przed protestem, główne postulaty pokrywają się z rekomendacjami Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych IPCC, który wzywa do pilnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez poszczególne kraje świata. Stąd też apel młodzieży do reprezentujących nas polityków:

Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład – z tego powodu nawet świeżo po wyborach, oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań.

Czytaj także: Politycy odpowiedzieli na postulaty klimatyczne młodzieży. Kto za, a kto przeciw?

Wobec tego młodzież w Warszawie zaplanowała trasę marszu tak, by przejść m.in. pod Pałacem Prezydenckim. Na koniec dotarli na Plac Defilad, a wiec niedaleko Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbyła się pikieta. Nie zabrakło przemówień i wykrzykiwania haseł protestacyjnych, ale i muzyki rozrywkowej.

Przy okazji odbywającego się dziś „Black Friday”, kojarzonego przede wszystkim z wyprzedażami, młodzież demonstrowała również swój sprzeciw wobec nadmiernej konsumpcji, prowadzącej do pogłębiania eksploatacji planety. Podkreślono jednak, że indywidualne ograniczenie konsumpcji nie wystarczy – konieczne są głębsze zmiany systemowe.

Niestety odmówienie udziału w tym dniu [„Black Friday” – przyp. SM], nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest.

– napisano w odezwie, opublikowanej przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny z okazji piątkowego protestu. [Pełną jej treść opublikowaliśmy tutaj.]

Nie tylko Warszawa

Protest odbył się jednak nie tylko w stolicy, ale w blisko 40 większych i mniejszych miastach. W Krakowie na przykład młodzi ludzie zebrali się pod Muzeum Narodowym, by następnie przemaszerować na Plac Wszystkich Świętych, przy którym urzęduje zarówno Prezydent Miasta Krakowa, jak i obradują miejscy radni.

Warto podkreślić, że młodzież protestowała nie tylko w miastach wojewódzkich, ale i w mniejszych dalszych od centrum ośrodkach. Wśród wspomnianej 40-stki znalazły się m.in. Bielsko-Biała, Tychy, Rybnik, Krosno, Piła, czy Trzebiatów. Tak na przykład prezentowały się grupy, które protestowały w Zakopanem i Gliwicach:

 

Zdjęcie: Shutterstock/Diana Vucane

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.