Politycy odpowiedzieli na postulaty klimatyczne młodzieży. Kto za, a kto przeciw?

3987
0
Podziel się:
Politycy odpowiedzieli na postulaty klimatyczne młodzieży. Kto za, a kto przeciw

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny sformułował głównych 5 postulatów związanych z kryzysem klimatycznym i zapytał polityków, czy będą chcieli o nie zabiegać w kolejnej kadencji sejmu. 6 komitetów podpisało się pod wszystkimi postulatami MSK. Przedstawiciele PiS złożyli natomiast podpisy pod 3 z 5 postulatów, nie podpisując się m.in. pod powołaniem rady naukowej, która miałaby się zająć opracowaniem strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego sformułowali 5 postulatów, o których realizację postanowili zapytać startujących w wyborach polityków. Postulaty, spisane na dużych tablicach dostarczyli do komitetów wyborczych, by sprawdzić, którzy z nich podpiszą się pod propozycjami. Postulaty dotyczyły:

  • prowadzenia polityki w oparciu stanowisko naukowców z zespołu IPCC;
  • prowadzenia rzetelnej edukacji o klimacie;
  • przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji energetycznej we wszystkich sektorach gospodarki;
  • ogłoszeniu stanu kryzysu klimatycznego;
  • powołaniu rady klimatycznej, która wypracowałaby strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.

 

W ostatnich dniach odwiedzili partie, które postanowiły oficjalnie złożyć podpisy pod dostarczonymi postulatami: Polskie Stronnictwo Ludowe, Platformę Obywatelską,  Partię Zielonych, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem, Wiosnę Roberta Biedronia oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Wszystkie wymienione powyżej komitety, za wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości, podpisały się pod wszystkimi pięcioma postulatami MSK. Przedstawiciele PiS złożyli natomiast podpisy pod 3 z 5 postulatów, nie podpisując się pod powołaniem rady naukowej ds. neutralności klimatycznej do 2040 roku, a także ogłoszeniem stanu kryzysu klimatycznego.

 

Źródło: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Zdjęcie: Shutterstock/Diana Vucane

Podziel się: