Udostępnij

Politycy odpowiedzieli na postulaty klimatyczne młodzieży. Kto za, a kto przeciw?

09.10.2019

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny sformułował głównych 5 postulatów związanych z kryzysem klimatycznym i zapytał polityków, czy będą chcieli o nie zabiegać w kolejnej kadencji sejmu. 6 komitetów podpisało się pod wszystkimi postulatami MSK. Przedstawiciele PiS złożyli natomiast podpisy pod 3 z 5 postulatów, nie podpisując się m.in. pod powołaniem rady naukowej, która miałaby się zająć opracowaniem strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego sformułowali 5 postulatów, o których realizację postanowili zapytać startujących w wyborach polityków. Postulaty, spisane na dużych tablicach dostarczyli do komitetów wyborczych, by sprawdzić, którzy z nich podpiszą się pod propozycjami. Postulaty dotyczyły:

  • prowadzenia polityki w oparciu stanowisko naukowców z zespołu IPCC;
  • prowadzenia rzetelnej edukacji o klimacie;
  • przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji energetycznej we wszystkich sektorach gospodarki;
  • ogłoszeniu stanu kryzysu klimatycznego;
  • powołaniu rady klimatycznej, która wypracowałaby strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku.

 

W ostatnich dniach odwiedzili partie, które postanowiły oficjalnie złożyć podpisy pod dostarczonymi postulatami: Polskie Stronnictwo Ludowe, Platformę Obywatelską,  Partię Zielonych, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem, Wiosnę Roberta Biedronia oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Wszystkie wymienione powyżej komitety, za wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości, podpisały się pod wszystkimi pięcioma postulatami MSK. Przedstawiciele PiS złożyli natomiast podpisy pod 3 z 5 postulatów, nie podpisując się pod powołaniem rady naukowej ds. neutralności klimatycznej do 2040 roku, a także ogłoszeniem stanu kryzysu klimatycznego.

 

Źródło: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Zdjęcie: Shutterstock/Diana Vucane

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.