Trwa akcja Małopolska bez smogu 2021. W ramach inicjatywy mobilny model ludzkich płuc odwiedził Czernichów. Nadrzędnym celem programu jest uzmysłowienie mieszkańcom czym oddychają na co dzień i zachęcenie ich do szybkiej wymiany kopciuchów. Oprócz Czernichowa udział w akcji biorą m.in. Wieliczka, Raciechowice i Nowy Targ.
Według danych z I kwartału 2021 roku w gminie Czernichów do wymiany pozostało 1212 kotłów, które według przepisów powinny zniknąć do końca 2022 roku. Jednak w pierwszym kwartale 2021 roku wymieniono ich zaledwie 20. Czernichów to niewielka małopolska gmina położona tuż obok Krakowa. Należy do obszaru nazywanego krakowskim obwarzankiem, na który składają się miejscowości i gminy otaczające stolicę Małopolski.
Czernichów: Smog mimo dobrej pogody
W ramach akcji dokonywano także pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Pomiary miały miejsce między 12 a 23 listopada. W tym okresie powietrze w całym województwie było względnie dobre, a przyczyniły się do tego dynamiczne warunki atmosferyczne. Te były dyktowane zatokami i frontami atmosferycznymi oraz wyżami znad Europy południowej. Do tego różnica ciśnień między południowo zachodnią, a północno-wschodnią częścią polski powodowała silny wiatr.
Mimo takiej pogody wyraźnie widać tendencję w pomiarach dokonanych w Czernichowie. Najwyższe stężenia szkodliwego pyłu PM10 zanotowano w godzinach popołudniowych i nocnych. Wpływ na to miało ogrzewanie domów z wykorzystaniem paliw stałych. Rekordowy pomiar dotyczył godzin 16:00-17:00 w dniu 17 listopada (środa). Czujniki pokazały stężenie wartości 114 µg/m3 pyłu PM10. Dobowa norma dla tego pyłu wynosi 50 µg /m3.
Czytaj także: Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego znowu ruszają w Polskę. Pokażą jakim powietrzem oddychamy
„Przyspieszyć wymianę kotłów”
Agnieszka Smaga, ekodoradca Gminy Czernichów w rozmowie ze SmogLabem podkreśla założenia inicjatywy. Chcieliśmy, aby informacja o jakości powietrza dotarła do jak największej liczby mieszkańców naszej gminy, aby na własne oczy mogli przekonać się, czym oddychają na co dzień. Dodatkowo można było śledzić wskazania z pyłomierza – średnie godzinowe stężenie pyłu PM10, a pomiarom towarzyszyła akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków – mówi przedstawicielka Gminy.
Smaga pozytywnie ocenia happening z płucami. Myślę że akcja była dobrym elementem mającym uzmysłowić osobom ogrzewającym domy za pomocą pieców i kotłów bezklasowych, że ze względu na swoje zdrowie i przepisy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego powinni je jak najszybciej wymienić – przekonuje.
Jakie są spodziewane efekty? Liczymy na przyspieszenie i skuteczną kampanię informacyjną, dzięki której mieszkańcy będą szybciej wymieniać swoje kotły – mówiła o akcji Małopolska bez smogu na antenie Radia Kraków Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.
Małopolska bez smogu to wspólna akcja Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) i Radia Kraków. Odbywa się przy wsparciu Województwa Małopolskiego.
Zobacz start kampanii w Oświęcimiu: