Udostępnij

Mobilne „płuca” pokazały pomorski smog. Wielokrotne przekroczenia norm, choć „wcale nie jest tak źle”

16.12.2021

Akcja „Zobacz, czym oddychasz” dotarła na Pomorze – jedną ze stacji jest Wejherowo. Północ Polski nie kojarzy się ze smogiem. Okazuje się jednak, że makieta płuc z białego materiału również tam bardzo szybko zmienia kolor. Wątpliwości nie pozostawiają też pomiary mobilnej stacji informującej o stężeniach szkodliwych substancji.

W ramach akcji „Zobacz, czym oddychasz” makieta płuc rusza w Polskę, odwiedzając 40 miejscowości w dziewięciu województwach. Instalacja jest również wyposażona w aparaturę mierzącą stopień zanieczyszczenia powietrza. Dlatego tak ważne jest, że dociera ona również do mniejszych miejscowości, których mieszkańcy mają często problem z dostępem do informacji o stężeniach szkodliwych substancji w powietrzu.

Czytaj również: W weekend drony sprawdzą dym z kominów. Kara do 5 tys. złotych

Kolejnym przystankiem na trasie akcji „Zobacz, czym oddychasz” było Wejherowo. Pomorze nie kojarzy się z dużym smogiem. Jest on jednak dużym problemem dla mieszkańców, którzy założyli Wejherowski Alarm Smogowy. Niestety do tej pory w Wejherowie nie ma stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mieszkańcy i aktywiści opierają się na danych z niewielkich czujników, które informują o stężeniu szkodliwych pyłów w kilku miejscach w mieście.

„Zobacz, czym oddychasz”: Wejherowo ma problem ,ale jeszcze gorzej jest w mniejszych miejscowościach

Czujnik z makiety płuc był kolejnym urządzeniem, które informowało mieszkańców miasta o stanie powietrza. Instalacja stanęła w centrum i już po kilku dniach pokazała niepokojące wyniki.

– Jest źle, mimo że na wybrzeżu mamy jedynie nocne przymrozki, a kilka dni było bardzo wietrznych. Zanotowaliśmy przekroczenia średniodobowych norm przez siedem z czternastu dni, kiedy makieta stała w mieście. Byliśmy też w centrum, gdzie smog nie jest największy – mówi Tomasz Nowak z Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Instalacja po dwóch tygodniach ruszyła w dalszą drogę. Przez kolejne dni akcja „Zobacz, czym oddychasz” zagościła w Bolszewie – to miasteczko o wiele mniejsze niż Wejherowo.

– Tam było jeszcze gorzej – załamuje ręce Nowak. – Pomiary dochodziły do 400 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny. Norma wynosi 50. A mieszkańcy mówili nam, że wcale nie jest aż tak źle, że postawiliśmy instalację we względnie dobrym miejscu.

Nowak cieszy się, że akcja porusza mieszkańców, choć głosy są rożne. Przyznaje, że w internecie działacze alarmu spotykają się z nieprzychylnymi komentarzami.

– To osoby, które dziwnie pojmują wolność – na przykład jako możliwość palenia w piecu byle czym. A własna wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się dobro drugiej osoby, na przykład prawo do oddychania zdrowym powietrzem.

Jak przekonuje Nowak, w „realu” mieszkańcy podchodzą do tematu z dużą świadomością problemu. Bo to, że dalej trapi on polskie wybrzeże, po prostu czuć.

Nie tylko Pomorze

Pięć mobilnych płuc pozwala dotrzeć jednocześnie w różne części Polski. Poza Wejherowem, akcja w tym sezonie grzewczym rozpoczęła się również w Czernichowie, Kłodzku, Goczałkowicach-Zdroju oraz Dębicy. W sumie akcja dotrze do 40 miejscowości na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku, Śląsku, Małopolsce, Pomorzu, Mazowszu i Kujawach.

mapa zobacz czym oddychasz mobilne płuca

Źródło zdjęcia: materiały Wejherowskiego Alarmu Smogowego

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.