Udostępnij

Chiny wrócą do handlu dziczyzną? „Mokre targi to zagrożenie dla ludzkiej populacji”

01.04.2020

Jak informuje „Daily Mail”, po ogłoszeniu przez chińskie władze sukcesu w walce z koronawirusem, w niektórych miastach ponownie uruchomione zostały targowiska, gdzie handluje się dziką zwierzyną. O całkowity zakaz tego rodzaju działalności po wybuchu epidemii apelowała m.in. grupa chińskich naukowców. Podpisy pod apelem o zakaz zbierają obrońcy zwierząt z organizacji PETA.

W zachodniej prasie pojawiły się doniesienia, że – mimo zapowiedzianych przez władze restrykcji – w Chinach powraca się do handlu dziką zwierzyną. Według informatora „Daily Mail” w wielu miastach ponownie otwarto tzw. mokre targi, działające „w dokładnie taki sam sposób, jak przed koronawirusem”. „Jedyna różnica polega na tym, że ochroniarze próbują powstrzymać każdego przed robieniem zdjęć, co wcześniej by się nie zdarzyło” – twierdzi informator brytyjskiego dziennika.

Czytaj także: Koronawirus może przyspieszyć wymieranie gatunków małp

Jak podaje „The Jerusalem Post”, tzw. mokre targi, na których oprócz świeżego mięsa i owoców morza sprzedaje się także schwytane lub wyhodowane dzikie zwierzęta, są tradycyjnym elementem kultury chińskiej. Wielu klientów uważa tamtejsze produkty za lepsze od tych oferowanych w supermarketach, natomiast najbiedniejszej części społeczeństwa nie stać na zakupy gdzie indziej.

To właśnie jeden z tzw. „mokrych targów”, konkretnie w chińskim mieście Wuhan, uważa się za miejsce, gdzie doszło do przeniesienia koronawirusa na człowieka. Dlatego wobec presji ze strony innych państw, a także środowisk naukowych, Chiny zapowiedziały przed kilkoma tygodniami ściślejsze respektowanie przepisów ograniczających handel dziką zwierzyną, a także wprowadzenie nowych obostrzeń.

„Jeśli nic się nie zmieni, nie możemy być pewni, czy w ciągu najbliższych 18 miesięcy nie przytrafi nam się kolejny wybuch epidemii, który będzie jeszcze gorszy” – powiedział Kerry Bowman z Dalla Lana School of Public Health na Uniwersytecie w Toronto, cytowany przez kanadyjski portal CBC. Naukowiec podkreśla jednak, że zamknięcie targowisk może być trudne ze względu na ich zakorzenienie kulturowe. W Chinach wciąż popularne jest spożywanie niektórych dzikich zwierząt, a także wykorzystywanie ich do produkcji tradycyjnych leków.

Czytaj także: Chiny walczą z handlem dzikimi gatunkami, ale na koronawirusa polecają żółć niedźwiedzi

O rozprawienie się z handlem dziką zwierzyną apelują również obrońcy praw zwierząt z organizacji PETA, którzy zbierają podpisy pod internetową PETYCJĄ. „Niezależnie od tego, jakie gatunki są sprzedawane, mokre targi będą zawsze zagrożeniem dla ludzkiej populacji i skazywaniem zwierząt na straszną śmierć” – piszą w niej.

Aktywiści zwracają uwagę na słabe warunki higieniczne targowisk, które mogą zwiększać ryzyko przekazywania wirusa pomiędzy zwierzętami. Mogą również powodować łatwiejszą transmisję wirusów ze zwierząt na ludzi. „Klatki są ułożone jedna na drugiej. Zwierzęta poniżej są często nasiąknięte wszelkiego rodzaju płynami. Odchodami zwierząt, ropą, krwią” – mówi prof. Peter Li z University of Houston-Downtown w rozmowie z portalem VOX, na którą w petycji powołuje się PETA.

_

Zdjęcie: Shutterstock/tostphoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.