Udostępnij

Morawiecki: Tak dla pieniędzy na odejście od węgla, nie dla neutralności do 2050

18.07.2020

Czy Polska będzie klimatycznym maruderem w gronie państw UE? Wszystko wskazuje na to, że taki jest plan premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu mówił o polityce klimatycznej podczas szczytu liderów państw Wspólnoty dotyczącego budżetu na lata 2021-27. Morawiecki zadeklarował, że Polska potrzebuje „własnej drogi” do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Premier podtrzymał w ten sposób stanowisko Polski z grudniowego szczytu Rady Europejskiej. Wtedy Unijni liderzy zdecydowali, że będą dążyć do wyzerowania poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Z tego zgodnego grona wyłamały się polski rząd. Jego członkowie argumentowali, że nasz uzależniony od węgla kraj potrzebuje więcej czasu. Przedstawiciele polskich władz mówili w tym kontekście o 2070 roku.

Neutralność klimatyczna jest jednym z najważniejszych wątków rozpoczynających się negocjacji budżetowych. Według komentatorów celem przewodniczących im Niemiec jest doprowadzenie Wspólnoty do redukcji emisji o 55 proc. do 2030 roku. Dziś większość krajów deklaruje, że w ciągu 10 lat ograniczy je o 40 proc.


Według szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela środki na zmiany w energetyce powinny być powiązane z ambicjami poszczególnych krajów. Fundusz transformacyjny według tej propozycji nie wspomoże krajów, które nie zadeklarują wsparcia dla celu osiągnięcia neutralności do połowy stulecia. W swoich pierwszych deklaracjach polski rząd zapowiada, że nie poprze tego rozwiązania.

– Polska wykonała wielki wysiłek, aby przejść w stronę energetyki odnawialnej. Uważamy, że powinno się to [dążenie do neutralności klimatycznej – przyp.aut] odbywać się w nieco przyspieszonym, ale jednak rozsądnym tempie – mówił w Brukseli premier Morawiecki.

Według wstępnego projektu na transformację energetyczną miałaby pójść aż jedna czwarta unijnego budżetu. W tych ramach Polska mogłaby liczyć na wsparcie w wysokości nawet 8 mld euro. Na decyzje musimy jeszcze poczekać. Negocjacje będą trwały przez cały weekend.

Źródło zdjęcia: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.