Udostępnij

Zrobili politykom zajęcia w Sejmie. Takie same muszą zdać francuscy urzędnicy

10.02.2023

W piątkowy poranek grupa Rodzice dla Klimatu zorganizowała pierwsze warsztaty klimatyczne dla polskich parlamentarzystów. Wykorzystana „mozaika klimatyczna”, to warsztaty, z których na całym świecie skorzystało ponad milion osób, a we Francji stanowią obowiązkowe szkolenie dla urzędników. Sprawdziliśmy kto z rządzących stawił się na zajęciach.

Warsztaty miały formę pracy zespołowej. „Mozaika klimatyczna” układana wspólnie przez uczestników obrazuje przyczyny, mechanizmy i konsekwencje zmian klimatu. Oprócz tego miały za cel dostarczyć uczestnikom treści raportów IPCC „w pigułce”. – Tak podana wiedza pozwala na lepsze zrozumienie jednego z największych wyzwań, z jakim się obecnie mierzymy oraz stwarza przestrzeń do rozmowy o możliwych rozwiązaniach. Głównie na poziomie systemowym. Podstawą jest stanowienie proklimatycznego prawa oraz współpraca międzypaństwowa – przekonują organizatorzy.

– Mozaika jest taką formą warsztatów, która umożliwia nowe przemyślenia i refleksje osobom już świadomym. Oprócz tego zapewnia poszerzenie swojej wiedzy tym, którzy jeszcze tak świadomi nie są. Mamy nadzieję, że kolejne osoby decyzyjne będą dołączać do takich działań – mówi w rozmowie ze SmogLabem jedna z organizatorek – Agata Lewandowska z Rodziców dla Klimatu.

Na spotkaniu stawiło się 12 posłanek i posłów. Byli to: Klaudia Jachira (KO), Joanna Mucha (KO), Hanna Gil-Piątek (do niedawna Polska 2050, dziś niezrzeszona), Gabriela Lenartowicz (KO), Franek Sterczewski (KO), Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), Anita Sowińska (Lewica), Beata Maciejewska (Lewica), Daria Gosek-Popiołek (Lewica), Urszula Zielińska (KO), Małgorzata Niemczyk (KO) oraz Marek Rząsa (KO).

 class=
fot. materiały prasowe

Spotkanie „bez przepychanek”

Zdaniem organizatorów wrażenia uczestników były zdecydowanie pozytywne. – Cieszymy się, że udało się zebrać te osoby w jednym miejscu. Uczestnicy podkreślali, że było to dobre jakościowo spotkanie – bez przepychanek i udowadniania swoich racji – mówi nam wspomniana Agata Lewandowska. Podczas warsztatów zapewniono miejsce na dyskusję i wyciąganie wniosków. – Panowała przyjazna atmosfera. Posłowie i Posłanki mieli dużo do powiedzenia. Co więcej – te uwagi były także na wysokim poziomie merytorycznym. Z drugiej strony nie bali się zadawać pytań – dodaje.

 class=
fot. materiały prasowe

A co na to sami uczestnicy? Posłanka Daria Gosek-Popiołek podkreśla, że tego typu warsztaty pozwalają pokazać zależności między działalnością człowieka, a jej skutkami w kontekście zmian klimatu. – Wszystkie takie inicjatywy są bardzo cenne. Minusem jest to, że spotkała się grupa już przekonana, która nie neguje zmian klimatu i tego, co mówią raporty IPCC – zauważa posłanka partii Razem. Ale zaraz potem dodaje: – Od czegoś trzeba jednak zacząć. Cieszę się, że Rodzice dla Klimatu wchodzą z takimi działaniami do Sejmu. Nie wiem czy na przykład pan poseł Janusz Kowalski zechciałby włączyć się aktywnie w takie warsztaty. Być może trzeba skupić się na przekonywaniu opinii publicznej, wprowadzaniu edukacji klimatycznej do szkół. Wiemy, że Sejm jest bardziej konserwatywny niż społeczeństwo, które reprezentuje – podkreśla Daria Gosek-Popiołek.

Czy takie szkolenia będą obowiązkowe?

Do udziału w warsztatach zaproszono wszystkich, którzy zasiadają w zespołach czy komisjach związanych z ekologią i zmianami klimatu. Spośród takich organów do spotkania zachęcano posłów i posłanki z Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu, z Parlamentarnego Zespół Antysmogowy czy Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Puszczy Białowieskiej i terenów przyrodniczo cennych. Zaproszenia trafiły ponadto do skrzynek Parlamentarnych Zespołów: „Zerwij z plastikiem” czy Zespołu ds. Miast.

Współprowadząca warsztaty animatorka – Katarzyna Udrycka, zauważa, że osoby, które wzięły udział w spotkaniu mają dużą świadomość klimatyczną. – Nasze warsztaty mają to do siebie, że nadają się dla wszystkich niezależnie od poziomu wiedzy. To oryginalny koncept pokazania zmian klimatu trochę z lotu ptaka – wyjaśnia Udrycka. Podczas procesu raport IPCC jest rozłożony na części pierwsze. Jest także dużo samodzielnej pracy. Dzięki temu, jak przekonują organizatorzy, widać związki zachodzące między zjawiskami.

Mozaika klimatyczna weszła już w skład w obowiązkowych szkoleń dla na przykład francuskich urzędników. Do tej pory na świecie skorzystało z tej metody prawie milion osób w 45 krajach. Zaangażowanych jest 35 tys. animatorów. – Mam nadzieję, że będzie to docierało także do pozostałych parlamentarzystów. Docelowo chcielibyśmy spotkać się z wszystkimi. Biorący udział w dzisiejszych warsztatach byli zadowoleni i mamy nadzieję, że będą je polecać dalej. Idealnie byłoby, gdyby takie warsztaty były obowiązkowe – konkluduje Katarzyna Udrycka.

 class=
fot. materiały prasowe

Zdjęcie: Grand Warszawski/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.