Udostępnij

Zrobili politykom zajęcia w Sejmie. Takie same muszą zdać francuscy urzędnicy

10.02.2023

W piątkowy poranek grupa Rodzice dla Klimatu zorganizowała pierwsze warsztaty klimatyczne dla polskich parlamentarzystów. Wykorzystana „mozaika klimatyczna”, to warsztaty, z których na całym świecie skorzystało ponad milion osób, a we Francji stanowią obowiązkowe szkolenie dla urzędników. Sprawdziliśmy kto z rządzących stawił się na zajęciach.

Warsztaty miały formę pracy zespołowej. „Mozaika klimatyczna” układana wspólnie przez uczestników obrazuje przyczyny, mechanizmy i konsekwencje zmian klimatu. Oprócz tego miały za cel dostarczyć uczestnikom treści raportów IPCC „w pigułce”. – Tak podana wiedza pozwala na lepsze zrozumienie jednego z największych wyzwań, z jakim się obecnie mierzymy oraz stwarza przestrzeń do rozmowy o możliwych rozwiązaniach. Głównie na poziomie systemowym. Podstawą jest stanowienie proklimatycznego prawa oraz współpraca międzypaństwowa – przekonują organizatorzy.

– Mozaika jest taką formą warsztatów, która umożliwia nowe przemyślenia i refleksje osobom już świadomym. Oprócz tego zapewnia poszerzenie swojej wiedzy tym, którzy jeszcze tak świadomi nie są. Mamy nadzieję, że kolejne osoby decyzyjne będą dołączać do takich działań – mówi w rozmowie ze SmogLabem jedna z organizatorek – Agata Lewandowska z Rodziców dla Klimatu.

Na spotkaniu stawiło się 12 posłanek i posłów. Byli to: Klaudia Jachira (KO), Joanna Mucha (KO), Hanna Gil-Piątek (do niedawna Polska 2050, dziś niezrzeszona), Gabriela Lenartowicz (KO), Franek Sterczewski (KO), Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), Anita Sowińska (Lewica), Beata Maciejewska (Lewica), Daria Gosek-Popiołek (Lewica), Urszula Zielińska (KO), Małgorzata Niemczyk (KO) oraz Marek Rząsa (KO).

 class=
fot. materiały prasowe

Spotkanie „bez przepychanek”

Zdaniem organizatorów wrażenia uczestników były zdecydowanie pozytywne. – Cieszymy się, że udało się zebrać te osoby w jednym miejscu. Uczestnicy podkreślali, że było to dobre jakościowo spotkanie – bez przepychanek i udowadniania swoich racji – mówi nam wspomniana Agata Lewandowska. Podczas warsztatów zapewniono miejsce na dyskusję i wyciąganie wniosków. – Panowała przyjazna atmosfera. Posłowie i Posłanki mieli dużo do powiedzenia. Co więcej – te uwagi były także na wysokim poziomie merytorycznym. Z drugiej strony nie bali się zadawać pytań – dodaje.

 class=
fot. materiały prasowe

A co na to sami uczestnicy? Posłanka Daria Gosek-Popiołek podkreśla, że tego typu warsztaty pozwalają pokazać zależności między działalnością człowieka, a jej skutkami w kontekście zmian klimatu. – Wszystkie takie inicjatywy są bardzo cenne. Minusem jest to, że spotkała się grupa już przekonana, która nie neguje zmian klimatu i tego, co mówią raporty IPCC – zauważa posłanka partii Razem. Ale zaraz potem dodaje: – Od czegoś trzeba jednak zacząć. Cieszę się, że Rodzice dla Klimatu wchodzą z takimi działaniami do Sejmu. Nie wiem czy na przykład pan poseł Janusz Kowalski zechciałby włączyć się aktywnie w takie warsztaty. Być może trzeba skupić się na przekonywaniu opinii publicznej, wprowadzaniu edukacji klimatycznej do szkół. Wiemy, że Sejm jest bardziej konserwatywny niż społeczeństwo, które reprezentuje – podkreśla Daria Gosek-Popiołek.

Czy takie szkolenia będą obowiązkowe?

Do udziału w warsztatach zaproszono wszystkich, którzy zasiadają w zespołach czy komisjach związanych z ekologią i zmianami klimatu. Spośród takich organów do spotkania zachęcano posłów i posłanki z Zespołu Parlamentarnego ds. Zielonego Ładu, z Parlamentarnego Zespół Antysmogowy czy Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Puszczy Białowieskiej i terenów przyrodniczo cennych. Zaproszenia trafiły ponadto do skrzynek Parlamentarnych Zespołów: „Zerwij z plastikiem” czy Zespołu ds. Miast.

Współprowadząca warsztaty animatorka – Katarzyna Udrycka, zauważa, że osoby, które wzięły udział w spotkaniu mają dużą świadomość klimatyczną. – Nasze warsztaty mają to do siebie, że nadają się dla wszystkich niezależnie od poziomu wiedzy. To oryginalny koncept pokazania zmian klimatu trochę z lotu ptaka – wyjaśnia Udrycka. Podczas procesu raport IPCC jest rozłożony na części pierwsze. Jest także dużo samodzielnej pracy. Dzięki temu, jak przekonują organizatorzy, widać związki zachodzące między zjawiskami.

Mozaika klimatyczna weszła już w skład w obowiązkowych szkoleń dla na przykład francuskich urzędników. Do tej pory na świecie skorzystało z tej metody prawie milion osób w 45 krajach. Zaangażowanych jest 35 tys. animatorów. – Mam nadzieję, że będzie to docierało także do pozostałych parlamentarzystów. Docelowo chcielibyśmy spotkać się z wszystkimi. Biorący udział w dzisiejszych warsztatach byli zadowoleni i mamy nadzieję, że będą je polecać dalej. Idealnie byłoby, gdyby takie warsztaty były obowiązkowe – konkluduje Katarzyna Udrycka.

 class=
fot. materiały prasowe

Zdjęcie: Grand Warszawski/Shutterstock

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.