Udostępnij

Myśliwi chcą zabierać dzieci na polowania. Komisja sejmowa się na to nie zgadza

22.07.2020

Nowelizacja Prawa Łowieckiego, zgłoszona przez myśliwych, zakładała legalny udział najmłodszych w polowaniach. Pomysł powrócił już nie pierwszy raz i po raz kolejny wywołał kontrowersje.

W Sejmie nad zmianą Prawa Łowieckiego dyskutowano już w kwietniu. Polski Związek Łowiecki stworzył z tej okazji specjalną grafikę, na której wymieniał korzyści, jakie dzieci mogą mieć z udziału w polowaniach. Ich zdaniem jest to budowanie tożsamości narodowej, nauka szacunku do przyrody i „wprowadzenie w realny świat” (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Czytaj także: “Zwierzęta nie są zagrożeniem,w przeciwieństwie do myśliwych”. Mieszkańcy nie chcą polowań w miastach

Sejm jednak żadnej decyzji nie podjął, a projekt nowelizacji odesłał do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Ta po trzech miesiąca powiedziała pomysłowi myśliwych „nie”.

„Za” głosowało 10 osób, „przeciw” – 15, a trzech posłów się wstrzymało.

„Dzieci nie są własnością rodziców. Konstytucja polska gwarantuje dzieciom wychowanie bez przemocy” – komentują aktywiści inicjatywy Niech Żyją!, którzy w trakcie obraz komisji protestowali przed Sejmem.

https://www.facebook.com/niech.zyja/posts/1736650493141117?__xts__[0]=68.ARBF5vU51XAQD_nbMcKk1l8zItcdkWs24XLW77JoJch4lxsR2ui1_4duprr-8KkaBvNJRDchjP60SjSeQWv2f7wus_S1gtAOwmuIpSYmIgUJwPjhoFtVuAE-MK0IPqQ9sAJK_aikmNU7UBWfFw_EPTh9IuVc_6Aja65jXmg-LWCXk7RYR4IJgBwuCxt82MqntnHtk2OG6okipdp-YyGQnX3srF2_Y28IHpW40Y5WnwjxIaUQRxkQdVCEwbkRw9-dSSGISYIOK5qSt4VsGW6lJ5KyK96on_8tUW9crMXvxdhN3ebhojNCks8sBFvclAu6zUPldfSw8sKR3nX9sCGn2frQBQ&__tn__=-R

„Państwo, szanując władzę rodzicielską, ma jednocześnie kierować się poszanowaniem praw dzieci, które powinny być nadrzędną wartością. Dlaczego? Bo dzieci się same nie obronią!” – pisze Karolina Kuszlewicz, adwokatka i rzeczniczka ds. ochrony zwierząt przy Polskim Towarzystwie Etycznym. „Służy temu instrument określony w art. 48 ust. 2 Konstytucji, tj. wprowadzenie ustawą granic władzy rodzicielskiej. Przykładem obowiązującym od lat w tym zakresie jest art. 34 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi wyraźnie, że UŚMIERCANIE ZWIERZĄT KRĘGOWYCH W OBECNOŚCI BĄDŹ PRZY UDZIALE DZIECI JEST ZABRONIONE – JEST PRZESTĘPSTWEM” – dodaje.

https://www.facebook.com/wimieniuzwierzat/photos/a.533916270283631/1239194596422458/?type=3&theater

Zdjęcie: Roman Kosolapov / Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.