Myśliwi chcą zabierać dzieci na polowania. Komisja sejmowa się na to nie zgadza

Podziel się:

Nowelizacja Prawa Łowieckiego, zgłoszona przez myśliwych, zakładała legalny udział najmłodszych w polowaniach. Pomysł powrócił już nie pierwszy raz i po raz kolejny wywołał kontrowersje.

W Sejmie nad zmianą Prawa Łowieckiego dyskutowano już w kwietniu. Polski Związek Łowiecki stworzył z tej okazji specjalną grafikę, na której wymieniał korzyści, jakie dzieci mogą mieć z udziału w polowaniach. Ich zdaniem jest to budowanie tożsamości narodowej, nauka szacunku do przyrody i „wprowadzenie w realny świat” (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Czytaj także: “Zwierzęta nie są zagrożeniem,w przeciwieństwie do myśliwych”. Mieszkańcy nie chcą polowań w miastach

Sejm jednak żadnej decyzji nie podjął, a projekt nowelizacji odesłał do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Ta po trzech miesiąca powiedziała pomysłowi myśliwych „nie”.

„Za” głosowało 10 osób, „przeciw” – 15, a trzech posłów się wstrzymało.

„Dzieci nie są własnością rodziców. Konstytucja polska gwarantuje dzieciom wychowanie bez przemocy” – komentują aktywiści inicjatywy Niech Żyją!, którzy w trakcie obraz komisji protestowali przed Sejmem.

Pod Sejmem trwa protest przeciwko udziałowi dzieci w polowaniach. Dziś na komisji do spraw środowiska ma być dyskutowany…

Opublikowany przez Niech Żyją Środa, 22 lipca 2020

„Państwo, szanując władzę rodzicielską, ma jednocześnie kierować się poszanowaniem praw dzieci, które powinny być nadrzędną wartością. Dlaczego? Bo dzieci się same nie obronią!” – pisze Karolina Kuszlewicz, adwokatka i rzeczniczka ds. ochrony zwierząt przy Polskim Towarzystwie Etycznym. „Służy temu instrument określony w art. 48 ust. 2 Konstytucji, tj. wprowadzenie ustawą granic władzy rodzicielskiej. Przykładem obowiązującym od lat w tym zakresie jest art. 34 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi wyraźnie, że UŚMIERCANIE ZWIERZĄT KRĘGOWYCH W OBECNOŚCI BĄDŹ PRZY UDZIALE DZIECI JEST ZABRONIONE – JEST PRZESTĘPSTWEM” – dodaje.

❗️Za chwilę o godz. 12.00 zaczyna się pierwsze czytanie projektu ustawy, która chce zalegalizować zabieranie dzieci na…

Opublikowany przez W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki Środa, 22 lipca 2020

Zdjęcie: Roman Kosolapov / Shutterstock

Podziel się: