Udostępnij

Na dnie oceanu zalega 14 milionów ton mikroplastiku

14.10.2020

Naukowcy z australijskiej agencji naukowej CSIRO sprawdzili, ile mikroplastiku trafia na dno oceanów. Na postawie pobranych próbek ostrożnie szacują, że znajduje się tam 14 milionów ton takich zanieczyszczeń.

Z użyciem zrobotyzowanej łodzi podwodnej grupa naukowców z australijskiej agencji CSIRO pobrała osad z dna oceanicznego: w sześciu różnych miejscach Wielkiej Zatoki Australijskiej, na głębokości 3 tys. metrów. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Marine Science„.

Czytaj także: Dlaczego plastik jest wszędzie?

Na postawie przeprowadzanych badań autorzy ostrożnie szacują, że łącznie na dnie oceanicznym znajduje się 14 milionów ton mikroplastiku. W dyskusji nad wynikami podkreślają jednak, że liczba ta stanowi tylko ułamek zanieczyszczeń plastikowych, które trafiają do środowiska przez działalność ludzką.

Szacuje się, że rocznie do wód trafia 8 milionów ton plastików, które stopniowo ulegają rozpadowi do formy mikroplastiku.

Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

„Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, które trafiają do oceanu, ulegają rozpadowi do postaci mikroplastiku” – powiedziała CNN Justine Barrett, która kierowała badaniami. „Wyniki pokazują, że [z czasem] mikroplastiki rzeczywiście opadają na dno oceanu” – podkreśliła Barrett.

Przypomnijmy: Mikroplastikiem nazywa się cząstki plastikowe o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Rozróżnia się mikroplastik pierwotny, który trafia do środowiska bezpośrednio w formie drobin, a także mikroplastik wtórny, powstający w wyniku rozpadu większych kawałków plastiku, już w środowisku.

Czytaj także: Tygodniowo możemy zjadać plastik odpowiadający masie karty kredytowej

Coraz liczniejsze prace donoszą o powszechności zanieczyszczeń mikroplastikiem, które trafiają nawet do naszych organizmów. Nadal nie ma jednak pewności, czy mogą one szkodzić zdrowiu człowieka. Istnieją jednak dowody na kumulowanie się ich w ludzkich organach, o czym informowaliśmy TUTAJ.

_

Z pełnymi wynikami omawianych badań można zapoznać się TUTAJ.

Zdjęcie: Shutterstock/solarseven

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.