Udostępnij

Na lądzie. Startujemy z nowym cyklem SmogLabu

23.06.2022

Jeszcze trzy lata temu powiedzielibyśmy, że polska energetyka potrzebuje zmian, bo za rogiem czeka już katastrofa klimatyczna. Potem do listy kół zamachowych doszedł kryzys wywołany pandemią. Inflacja, drożyzna, rosnące ceny energii elektrycznej. W lutym tego roku Rosja napadła na Ukrainę, a konsekwencje tej agresji odczuwamy w całej Unii Europejskiej. I na całym świecie.

Plany zmian w energetyce musiały się zmienić. Rząd chciał wykorzystać gaz, jako „paliwo pomostowe” na drodze do neutralności klimatycznej. Teraz wiemy, że na gazie polegać nie możemy – bo w całej Europie, przez przykręcanie kurka przez Moskwę, będzie go zaraz brakować. Polska jest zabezpieczona – mamy wypełnione magazyny, niedługo ruszy Baltic Pipe. Ale wiemy już, że pompowanie środków w gaz nie jest stabilną inwestycją.

W planach jest też polska elektrownia atomowa – na nią z kolei musimy poczekać przynajmniej kilkanaście lat.

Co zostaje? Odpowiedź jest prosta: odnawialne źródła energii. Z tym, że w Polsce bardzo ważne odnawialne źródło energii – wiatr – nie może być wykorzystywane w pełni. To przez wprowadzoną w 2016 roku zasadę 10H, która określiła minimalną odległość farm wiatrowych od zabudowań i która wykluczyła niemal całą powierzchnię Polski z wiatrowych inwestycji.

W SmogLabie chcemy Państwu o energii z wiatru opowiedzieć. Pokazać, co Polska mogłaby osiągnąć przy odrobinie woli politycznej. Wyjaśnić, jak z tego odnawialnego źródła korzystają inne kraje. Rozwiać wątpliwości, obalić mity i potwierdzić fakty. Porozmawiamy z ekspertami, samorządowcami, mieszkańcami. Teksty o energetyce wiatrowej, pisane z różnych perspektyw, będą ukazywać się przez całe wakacje i wczesną jesienią.

Nasz cykl nazwaliśmy „Na Lądzie”.

Bo to właśnie na lądzie czeka rozwiązanie (przynajmniej części) problemów polskiej energetyki.

Pierwszy tekst z cyklu „Na Lądzie”, „Wiatraki na lądzie wciąż zamrożone. 99,7% terenu Polski wyłączone spod inwestycji„, można już przeczytać na SmogLabie.

Zdjęcie: TLPOSCHARSKY/Flickr

Logo: Tomasz Bartkowiak

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.