Nadzieja umiera ostatnia – premiera [FILM]

1215
0
Podziel się:

„Nadzieja umiera ostatnia” to nowy film twórców głośnej produkcji „Można panikować”, która opowiadała o katastrofie klimatycznej oczami polskiego naukowca prof. Szymona Malinowskiego. Tym razem reżyser skupia się na ruchach klimatycznych, ludziach, które je tworzą oraz o walce, którą działacze klimatyczni toczą na polskich ulicach.

Bohaterami filmu są aktywistki i aktywiści z sześciu regionów Polski. Pochodzą z Mazowsza, Śląska, województwa Łódzkiego, Opolszczyzny, Podlasia i Małopolski. – Praca nad „Nadzieja umiera ostatnia” rozpoczęła się w dobie pandemii od wielu internetowych rozmów z aktywistami i aktywistkami z całej Polski – pisze pochodzący z Chicago reżyser, Jonathan L. Ramsey na stronie internetowej produkcji.

W rozmowie ze SmogLabem reżyser podkreśla: Film jest skierowany do każdego, kto chce mieć bezpieczną przyszłość na tej planecie. Ten film pokazuje młodych, inspirujących ludzi z sześciu różnych regionów, którzy walczą o swoją przyszłość. Mimo trudności, mimo tego, że są ignorowani przez władze.

Czytaj również: 3,5% – Teoria, która ma uratować świat

„Ma otworzyć oczy ludziom”

– Kontrasty są zawsze czymś, czego szukam, dlatego bardzo chciałem dowiedzieć się, czym różni się bycie aktywistą na rzecz klimatu w mniejszych miejscowościach, od działania w większych miastach. Jak radzą sobie z presją społeczną, rodziny i rówieśników – przekonuje Ramsey.

Myślę, że film ma potencjał żeby otworzyć oczy ludziom, którzy niedokładnie rozumieją co to jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Którzy nie wiedzą o co chodzi i jaka jest motywacja, jakie jest myślenie młodych ludzi – podkreśla twórca filmu.

Chwilę później zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. Spotkałem wielu rodziców, którzy mają dzieci działające w Strajkach. Te dzieci mówią, że rodzice często nie rozumieją ich działań, nie rozumieją jak to wygląda. To jest problem, że nie mamy edukacji klimatycznej w naszym społeczeństwie. Przez to dużo osób lekceważy problem zmian klimatycznych – mówi Ramsey w rozmowie ze SmogLabem.

Przedpremierowa projekcja miała miejsce podczas BNP Paribas Green Film Fesival w 2021 roku, kiedy to film otrzymał nagrodę publiczności. Zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku, a zakończyły się w maju 2021 roku.

Produkcja realizowana jest przez Ramsey United, Rebus Films oraz DroneInWarsaw.com. Data oficjalnej premiery to 23 października 2021. Film „Nadzieja umiera ostatnia” dostępny będzie bezpłatnie na kanale w serwisie YouTube.

Podziel się: