Udostępnij

Polska i Niemcy odpowiadają za 2/3 emisji energetyki węglowej w UE. Bełchatów na czele rankingu

24.05.2023

Z najnowszej analizy think tanku Ember wynika, że dziesiątka głównych emitentów CO2 w Unii Europejskiej to elektrownie węglowe. Najbardziej emisyjna z nich znajduje się w Bełchatowie. W UE Polska i Niemcy to najwięksi emitenci, którzy odpowiadają łącznie za dwie trzecie dwutlenku węgla, trafiającego do atmosfery w wyniku spalania węgla w energetyce. Bez przyspieszenia kursu wkrótce to nasz kraj będzie jedynym tak znaczącym emitentem we Wspólnocie.

W najnowszym raporcie think tanku Ember opublikowano zestawienie 10 największych emitentów w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o dwutlenek węgla. Cała dziesiątka to elektrownie węglowe, a na czele znalazł się obiekt działający w Bełchatowie. Analitycy podkreślają, że elektrownia należąca do Polskiej Grupy Energetycznej przoduje w rankingu nieprzerwanie od jego początku w 2005 roku.

Dziesięć obiektów znajdujących się na liście odpowiada łącznie za 13 proc. unijnych emisji CO2 zarejestrowanych w systemie EU-ETS. Równocześnie przypisać im można jedną czwartą emisji sektora energetycznego w Unii Europejskiej.

Wykres. Wszyscy najwięksi emitenci CO2 w zestawieniu Ember to elektrownie węglowe. Niemal wszystkie zasilane są węglem brunatnym (ang. lignite). Wyjątek stanowi obiekt w Kozienicach, w których spalany jest węgiel kamienny.

Czytaj także: Odejście od spalania węgla da jeszcze więcej korzyści [OPINIA]

Polska i Niemcy to najwięksi emitenci węglowi

Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że Polska i Niemcy odpowiadają łącznie za dwie trzecie emisji CO2 pochodzących ze spalania węgla w energetyce w UE. „Polska wkrótce pozostanie największym emitentem [dwutlenku węgla – przyp. red.] w Unii Europejskiej, jeśli nie zmieni kursu” – powiedziała w oświadczeniu Harriet Fox, analityczka Ember. „Niemcy robią postępy w zmniejszeniu swojej zależności od węgla, jednak Polska jeszcze nie zaczęła” – uważa Fox.

Ember przytacza dane, według których niemieckie emisje ze spalania węgla spadły o 37 proc. w ostatniej dekadzie. W przypadku naszego kraju spadek ten wyniósł w tym czasie 12 procent. Tym samym zwiększył się nasz udział w unijnych emisjach z sektora energetycznego. Niemcy deklarują przy tym chęć odejścia od węgla w energetyce do 2030 roku. W Polsce, według dokumentu PEP2040, surowiec ten, choć z malejącym udziałem, miałby być nadal obecny w miksie energetycznym w 2040 roku.

„Im szybciej Europa może odejść od węgla w energetyce, tym lepiej” – podkreśla Fox. Ember podaje, że w 2022 roku unijny sektor energetyczny odpowiadał za 739 mln ton ekwiwalentu CO2 (CO2e). To mniej więcej połowa całkowitych emisji indeksowanych w EU-ETS. Spalanie węgla odpowiadało za ponad 60 proc. emisji w energetyce UE.

Czytaj także: Polityka klimatyczna UE da blisko pół miliona nowych miejsc pracy i tańszy prąd. Jest jednak haczyk

Elektrownie węglowe a zasoby wodne

„Elektrownie nie wywierają bezpośredniego wpływu na ilość wód powierzchniowych, ale poprzez pobór wód do chłodzenia (otwarte systemy) wpływają na temperaturę rzek. Jest to szczególnie niekorzystne zimą, gdy w naszej strefie klimatycznej organizmy powinny przejść w stan spoczynku lub spowolnienia procesów życiowych. Podgrzanie wód, nawet o kilka stopni, zaburza ten cykl, sprzyjając rozwojowi i ekspansji gatunków obcych i inwazyjnych” – komentuje dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN, autor bloga Świat wody.

„Natomiast jeśli chodzi o ilość zasobów wody, elektrownie mają [na to] pośrednio bardzo duży wpływ, z uwagi na wydobywanie węgla (zarówno brunatnego, jak i kamiennego). Trzeba bowiem odwadniać teren kopalni, przez co tworzy się lej depresyjny. Zabiera on wodę podziemną ze znacznego obszaru wokół kopalni i znacząco utrudnia pobór tych wód na inne cele, np. zaopatrzenie wodociągów w wodę pitną” – zwraca uwagę dr Szklarek.

_

Zdjęcie: 0simon0 SzymonLaszewski / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.