Udostępnij

Największy elektryczny samolot już po pierwszym locie. Na pokład może zabrać 9 osób

02.06.2020

Największy całkowicie elektryczny samolot świata odbył swój pierwszy lot testowy. Maszyna może teoretycznie zabrać na pokład 9 osób, a firma odpowiedzialna za projekt ma nadzieję, że e-samolot jest początkiem rewolucji w podróżach powietrznych.

Samolot odbył swój pierwszy lot w miniony czwartek, startując z amerykańskiego miasta Moses Lake w stanie Waszyngton. E-samolot, będący zmodyfikowaną wersją popularnej Cessna 208, krążył przez 30 minut wokół tamtejszego lotniska, co firmy odpowiedzialne za projekt uznały za pełen sukces.

Elektryczny silnik, który zamontowano we współpracy spółek MagniX i AeroTEC, dysponuje mocą 750 KM. Cessna 208 może wziąć na pokład maksymalnie 9 osób, jednak ze względu na wielkość baterii optymalny jest obecnie lot 4-5 osób. Wówczas e-samolot dysponuje zasięgiem ok. 160 kilometrów.

Pierwszy lot, ze względów bezpieczeństwa, odbył się z udziałem jedynie pilota. Firmy odpowiadające za projekt liczą jednak, że do końca 2021 roku uda się uzyskać odpowiednią homologację, by następnie wprowadzić maszynę na rynek.

Mimo ograniczeń firma MagniX, która odpowiada za wykorzystany w maszynie silnik elektryczny, liczy, że jest to pierwszy krok w lotniczej rewolucji. Według CEO spółki, Roei’ego Ganzarskiego, za 15 lat samoloty elektryczne będą dominować na dystansie do 1000 kilometrów.

W rozmowie z brytyjskim „Guardianem” Ganzarski pokreślił, że największym wyzwaniem jest w tej chwili ciężar i pojemność baterii. Jednak, jak zaznaczał, firmy zajmujące się nimi, pracują intensywnie nad poprawą parametrów.

Rozwój i wdrożenie na rynek elektrycznych samolotów może – przynajmniej w teorii – pomóc walce z problemem zmian klimatu. Lotnictwo jest bowiem wymieniane wśród najbardziej emisyjnych sektorów gospodarki. Wzeszłym roku jako jednego z największych emitentów CO2 w Europie sklasyfikowano brytyjskie linie lotnicze Ryanair. [Więcej na ten temat, a także o wzroście emisji z lotnictwa, pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Nagranie producenta samolotu (Youtube)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.