Greta odwiedziła kopalnię. Związek górników o spotkaniu: „przejaw megalomanii i głupoty”

2184
0
Podziel się:

Przed kilkoma dniami media obiegła informacja o wizycie Grety Thunberg w Polsce, która – jak się później okazało – spotkała się z górnikami na terenie kopalni Makoszowy. Po upublicznieniu zdjęć ze spotkania w mediach społecznościowych zawrzało. Oficjalne oświadczenie, krytyczne wobec „kontaktów” z nastolatką, wydał Związek Zawodowy Górników w Polsce.

Temat spotkania z polskimi górnikami pojawił się w mediach we wtorek, kiedy to – podczas swojego wystąpienia na szczycie odbywającym się w Davos – wspomniała o nim Greta Thunberg. Wówczas mówiła, że polscy górnicy rozumieją potrzebę zmian, w związku z problemem zmian klimatycznych. W środę natomiast w mediach społecznościowych opublikowane zostały zdjęcia, potwierdzające i opisujące spotkanie.

„Spotkaliśmy się z Gretą Thumberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni. Przekazaliśmy Jej, że górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska jednocześnie nie tracąc miejsc pracy – napisał w mediach społecznościowy jeden z górników, którzy uczestniczył w spotkaniu.

A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thumberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą…

Opublikowany przez Jerzego Hubkę Wtorek, 21 stycznia 2020

Pod zdjęciem szybko rozpowszechniającym się w mediach społecznościowych zawrzało. Komentujący podzielili się na dwie frakcje, bardzo odmiennie oceniające fakt spotkania.

Kilka godzin później do wydarzenia ustosunkował się Związek Zawodowy Górników w Polsce, który działa na terenie kopalni Makoszowy. W komunikacie odcięto się od organizacji spotkania, podkreślając że górnik opisujący w mediach społecznościowych wydarzenie nie posiada upoważnienia do reprezentowania związku.

Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski” – napisano w opublikowanym oświadczeniu.

_____

Zdjęcie: Shutterstock/MikeDotta

Podziel się: