Udostępnij

Naukowcy niedoszacowali problemu ze zbiorami rolnymi. Teraz biją na alarm

10.08.2023

Niedawne badanie wskazuje, że jednoczesny spadek zbiorów rolnych w wielu regionach świata był dotychczas niedoszacowany przez modele komputerowe. Naukowcy zaobserwowali, że ma to związek z występowaniem ekstremalnych zdarzeń pogodowych. Co to oznacza dla świata?

Zmiany klimatyczne, napędzane konsumpcją paliw kopalnych przez społeczeństwa, wywierają coraz większą presję na ludzi i inne żywe istoty. Globalne ocieplenie zwiększa częstotliwość i intensywność ekstremów pogodowych oraz prawdopodobieństwo ich jednoczesnego wystąpienia na całym świecie.

Rosnące temperatury wpływają na intensyfikację ekstremalnych zjawisk, takich jak fale upałów, susze, powodzie, pożary i burze. Wszystkie one mają wpływ na spadek zbiorów rolnych. Może to też spowodować jednoczesne obniżenie produkcji żywności w wielu regionach świata.

W 2021 r. ponad 828 mln ludzi dotknął głód, a zmiany klimatu mogą do połowy stulecia zwiększyć tę liczbę nawet o 80 mln.

Spadek zbiorów rolnych. Modele klimatyczne nie doszacowują wpływu anomalii pogodowych

Naukowcy kierowani przez klimatologa Kaia Kornhubera z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbia postanowili przyjrzeć się zapisom danych obserwacyjnych z lat 1960-2014, a następnie prognozom modeli klimatycznych na lata 2045-2099.

Modele klimatyczne dość dokładnie symulują wzorce atmosferyczne, ale nie doszacowują już związanych z nimi częstych anomalii pogodowych. A właśnie ten aspekt jest istotny do zbadania ich negatywnego wpływu na uprawy rolne na całym świecie. Na to zwrócili też szczególną uwagę naukowcy w swoim artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Nature Communications”.

Badacze zauważyli, że na jednoczesne wystąpienie ekstremów pogodowych mogą nakładać się okresy nieurodzaju, czyli spadków plonów rolnych. To z kolei może mieć fatalne skutki dla wyżywienia ludności zamieszkującej narażone regiony.

Modele klimatyczne dotychczas dobrze pokazywały ruch atmosferyczny prądu strumieniowego, jednak nie doceniały wielkości ekstremów pogodowych. – Musimy być przygotowani na tego rodzaju złożone zagrożenia klimatyczne w przyszłości, a obecne modele wydają się tego nie uwzględniać – powiedział Kornhuber.

 class=
Rys. Mapa pogody w wysokiej rozdzielczości przedstawiająca prąd strumieniowy między Ameryką Północną a Europą, z zaznaczeniem ruchu prądów atmosferycznych i wiatrów. Źródło: Stock Lpa/Shutterstock

Wpływ wzorców prądów strumieniowych na spadek zbiorów rolnych

Naukowcy postanowili zbadać meandrujące prądy strumieniowe oraz przyczyny i skutki ich oddziaływania na uprawy rolne.

Prądy strumieniowe płyną nie tylko w jednym kierunku. Czasami w sposób nieprzewidziany wyginają się i meandrują jak rzeki. Zdaniem naukowców nie jest to dobry prognostyk w odniesieniu do postępujących zmian klimatu. Meandrujące prądy przyczyniają się do powstawania wysokociśnieniowych systemów pogodowych. Powodują one silną blokadę, uniemożliwiającą powstawanie systemów niskiego ciśnienia, przynoszących z sobą chmury i deszcz.

Silne meandrowanie prądu strumieniowego, płynącego w postaci dużych fal – tzw. fal Rossby’ego – ma szczególnie znaczący wpływ na kluczowe regiony rolnicze w Ameryce Północnej, Europie Wschodniej i Azji Wschodniej. Jego oddziaływanie może również spowodować redukcję zbiorów nawet o 7 proc. W tym samym czasie światowa produkcja żywności może spaść o 3 proc.

Autorzy badania zaobserwowali, że w ujęciu ilościowym, skomplikowany związek między dynamicznie rozwijającymi się wzorcami prądów strumieniowych, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i anomaliami plonów był dotychczas określany tylko na poziomie regionalnym, a nie globalnym.

– Jednoczesne nieudane uprawy w głównych regionach produkcji roślinnej stanowią ryzyko systemowe. Ponieważ związane z nimi skoki cen żywności mogą prowadzić do konfliktów i niedożywienia w krajach, które polegają na imporcie – stwierdza Kornhuber i jego współpracownicy w badaniu. – Dlatego zrozumienie prawdopodobieństwa równoczesnych nieurodzajów i stopnia, w jakim modele są w stanie odtworzyć obserwowane zależności, jest ważne dla zwiększenia odporności globalnego systemu żywnościowego i łagodzenia zagrożeń klimatycznych.

Wzór pogodowy w 2010 r.

W 2010 r. duży, stagnacyjny wzór pogodowy zmienił dynamikę prądu strumieniowego, przyczyniając się do zakłócenia normalnego, stabilnego ruchu systemów pogodowych. To zdarzenie spowodowało także ekstremalne upały, w których masa gorącego powietrza została na dłuższy czas uwięziona nad zachodnią Rosją. Z kolei opady w indyjskim regionie monsunowym przesunęły ogromne ilości wilgotnego powietrza w kierunku Pakistanu. Doprowadziło to w tym kraju do ekstremalnych powodzi. Oba pogodowe zdarzenia ekstremalne w Rosji i Pakistanie łączyło jedno – negatywny wpływ na plony rolników.

 class=
Rys. Powodzie w Pakistanie objęły obszar około 37 280 km kwadratowych. Było to między 28 lipca a 16 września 2010 r. Źródło: NASA/Earth Observatory

Opinie naukowców, którzy prowadzili badania

– Nasze badania identyfikują scenariusz, w którym oddziaływanie [zmian na bezpieczeństwo żywnościowe — przyp. red.] jest duże, jeśli prąd strumieniowy spowoduje ekstremalne warunki pogodowe w wielu krajach, w których produkowana jest żywność, w tym samym czasie. Może to mieć poważne konsekwencje dla wrażliwych krajów i grup — mówi główny autor badania, dr Kai Kornhuber.

Poważne skutki zmian dostrzega także inny współautor publikacji, dr Jonas Jägermeyr z Columbia University i NASA Goddard Institute for Space Studies. – Historycznie regionalne straty produkcyjne w jednym miejscu były amortyzowane przez rynek światowy. W sytuacjach równoczesnych strat system handlowy może jednak ulec destabilizacji, rozprzestrzeniając problem na znacznie większe regiony.

– Zidentyfikowane niepewności podkreślają, że należy wzmocnić wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Po to, by zapobiec wzrostowi skrajności poza możliwości adaptacyjne – mówi dr Corey Lesk, współautor z Dartmouth College.

Źródła:

  • www.sciencealert.com/researchers-weve-underestimated-the-risk-of-simultaneous-crop-failures-worldwide
  • www.nature.com/articles/s41467-023-38906-7
  • www.vice.com/en/article/z3m3k3/scientists-raise-alarm-over-risk-of-synchronized-global-crop-failures
  • globalnews.ca/news/9815419/simultaneous-crop-failure-study/
  • www.theenergymix.com/2023/07/12/climate-models-understate-risk-of-simultaneous-crop-failures-study-finds/
  • www.nasa.gov/topics/earth/features/asia-fire.html
  • climateanalytics.org/latest/changes-to-the-jet-stream-could-trigger-simultaneous-crop-failures-impacting-global-food-security/

Zdjęcie tytułowe: A_Lesik/Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.