Udostępnij

Naukowcy przewidzieli skalę pożarów w Australii. Prognozy trafiły do władz kilka miesięcy wcześniej

29.05.2020

W Australii odbywają się przesłuchania przed speckomisją, która zajmuje się pożarami sprzed kilku miesięcy. Pierwszego dnia przesłuchań szef państwowego Biura Meteorologii (BOM) zeznał, że tragiczne lato przebiegało zgodnie z ich prognozami, a w przyszłości pożary mogą być jeszcze bardziej dotkliwe.

„Sprawy naprawdę potoczyły się tak, jak sugerowały to nasze modele prognostyczne, zarówno klimatyczne, jak i pogodowe” – powiedział dr Karl Braganza, szef państwowego Biura Meteorologicznego (BOM), który został wezwany jako pierwszy świadek przed specjalną komisją ds. katastrof naturalnych. Szef BOM podkreślił przy tym, że szczegółowe prognozy trafiły do odpowiednich służb na kilka miesięcy przed sezonem pożarów.

Minionego lata, czyli na przełomie roku 2019 i 2020, przez południe Australii przetoczyła się dotkliwa fala pożarów. Jak podają władze, w pożarach spłonęły 3 tysiące domów, a życie straciły 33 osoby.

Ogień pochłonął 10 milionów hektarów buszu, zabijając co najmniej miliard zwierząt, o czym szczegółowo pisaliśmy tutaj.

Jak podaje portal ABC News, w swoich zeznaniach dr Braganza zwrócił uwagę na to, że zmiany klimatyczne spowodowały zaostrzenie się kilku czynników przekładających się na wielkość pożarów. Były to: wydłużenie okresu suchego, temperatury wyższe niż przeciętne, a także niższa wilgotność powietrza, szczególnie w południowo-zachodniej części kraju.

Czytaj także: Australia. 2019 był najcieplejszym i najsuchszym rokiem w historii pomiarów

Szef Biura Meteorologicznego zaznaczył, że jest szansa, aby kolejny sezon pożarowy był mniej dotkliwy niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Dokładna prognoza wymaga jednak uwzględnienia tego, jak rozwijać się będą zjawiska pogodowe na Pacyfiku. Nie zmienia to jednak faktu, że postępowanie zmian klimatu nie będzie korzystne dla bezpieczeństwa Australii.

„To, o czym tutaj dyskutujemy, nie jest jednorazowym wydarzeniem” – mówił dr Braganza podczas przesłuchania, zwracając uwagę, że problem pożarów się pogłębia. „Od wystąpienia pożarów w Canberze w 2003 roku, każdy stan w Australii doświadczył kilku naprawdę znaczących pożarów. Zakwestionowały one dotychczasowe sposoby reagowania na zagrożenie oraz to, jak do tej pory wyglądały sezony pożarów” – podkreślał szef Biura Meteorologicznego.

Czytaj także: Premier nękanej pożarami Australii umniejsza odpowiedzialność kraju za zmiany klimatu

Do kwestii zmian klimatycznych odnosiła się także druga z przesłuchiwanych wczoraj osób, dr Helen Cleugh z CSIRO. Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation to rządowa agencja badawcza, która zajmuje się także kwestią zmian klimatycznych. Jak relacjonuje „The Guardian”, doktor Cleugh powiedziała speckomisji, że w związku ze zmianami klimatu Australia będzie częściej doświadczać ekstremalnych zjawisk pogodowych, które będą równocześnie trudniejsze do przewidzenia.

Naukoznawczyni podkreśliła przy tym aktualność prognoz na temat zmian klimatu, które agencja formułuje od trzech dekad. Zwróciła uwagę, że modelowanie przeprowadzone przez CSIRO w 1992 roku jest „bardzo spójne” z tym, jak zmiany klimatu przebiegały na przestrzeni ostatnich 28 lat.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Daria Nipot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.