Naukowcy stworzyli biodegradowalny brokat z celulozy. Chcą ograniczać mikroplastik

1172
0
Podziel się:
brokat z celulozy

Naukowcy z Cambridge opracowali biodegradowalną alternatywę dla popularnego brokatu, produkowanego z tworzywa sztucznego. Ten drobny materiał jest źródłem mikroplastiku w środowisku, stąd potrzeba znalezienia bardziej zrównoważonego następcy. Brytyjczycy oparli się na celulozie i – jak zapewniają – ich brokat jest równie błyszczący jak ten z plastiku. We współpracy z biznesem chcą ruszyć z produkcją przemysłową.

„Zwykłe pigmenty, takie jak stosowany na co dzień brokat, nie są produkowane w sposób zrównoważony” – powiedziała w oświadczeniu prof. Silvia Vignolini z Wydziału Chemii University of Cambridge, współautorka artykułu. „[Tworzywa] dostają się do gleby, oceanów i przyczyniają się do ich zanieczyszczenia. Konsumenci zaczynają zdawać sobie sprawę, że chociaż brokat jest fajny, to jednocześnie szkodzi środowisku” – podkreśla prof. Vignolini.

Dlatego naukowcy z Cambridge zajęli się opracowaniem bardziej zrównoważonej alternatywy dla brokatu. Wyniki swoich prac przedstawili na łamach czasopisma naukowego „Nature Materials”.

Czytaj także: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

Z laboratorium do produkcji przemysłowej

Efektem ich prac jest metoda produkcji całkowicie biodegradowalnego brokatu, w oparciu o celulozę otrzymywaną z pulpy drzewnej. Choć sama w sobie nie jest nowością, naukowcom udało się przenieść ją do skali przemysłowej. A to otwiera możliwość wyjścia poza laboratorium i uruchomienia produkcji z prawdziwego zdarzenia.

W komunikacie opublikowanym przez uczelnię podkreślono, że teraz naukowcy planują zająć się dalszą optymalizacją procesu. W dalszych krokach mają nadzieję uruchomić spółkę typu spin-out. Wówczas w najbliższych latach eko-produkt mógłby trafić na rynek.

_

Z przytaczanymi wynikami pracy brytyjskich naukowców można zapoznać się tutaj.

Źródło: University of Cambridge / Nature Materials

Zdjęcie: Shutterstock/99Art

Podziel się: