Udostępnij

Nawet 500 tysięcy małż ugotowało się żywcem na nowozelandzkiej wyspie

19.02.2020

Aż pół miliona małż mogło zginąć na plaży jednej z wysp Nowej Zelandii. Problem uwiecznili na nagraniu mieszkańcy, przerażeni niecodziennym widokiem. Władze wszczęły oficjalne dochodzenie, a jako przyczynę wymarcia mięczaków wskazuje się „stres cieplny”, spowodowany przez upał. Eksperci zwracają przy okazji uwagę na problem zmian klimatycznych, przekładających się na wzrost temperatur wód powierzchniowych.

O problemie małż na nowozelandzkiej Wyspie Północnej jako pierwsi poinformowali mieszkańcy, którzy nagrali martwe mięczaki, leżące na jednej z tamtejszych plaż. Na filmie Brandona Fergusona zobaczyć możemy tysiące osobników, które ucierpiały najprawdopodobniej w wyniku wysokich temperatur, z jakimi Nowozelandczycy mają do czynienia tego lata.

„Po zapachu wyczuliśmy, że są martwe, choć większość skorup została już wyczyszczona przez mewy i inne morskie stworzenia. Wciąż były setki pełnych małż, umierających lub martwych, a niektóre po prostu unosiły się w wodzie. (…) Ten widok rozdzierał serce” – opowiedział Ferguson lokalnemu dziennikowi Northern Advocate. Według mężczyzny martwych osobników było ponad 500 tysięcy.

Władze oświadczyły, że w sprawie masowego wymarcia prowadzone jest dochodzenie, wzywając przy tym ludzi, by nie zbierali ani nie spożywali napotkanych tam omułków.

https://www.facebook.com/FergyFuKnB/videos/1129201214108652/

Według Andrew Jeffs’a, naukowca morskiego z University of Auckland, małże uwiecznione na nagraniu przez Fergusona prawdopodobnie umarły z powodu „stresu cieplnego”, spowodowanego warunkami pogodowymi na plaży. Zdaniem badacza, nie jest wykluczone, że z biegiem lat mięczaki mogą całkowicie zniknąć z Nowej Zelandii, jeśli temperatury nadal będą wzrastać. „W wielu innych krajach obserwujemy wycofywanie się gatunków, które dostosowują się do wzrostu temperatury, związanego ze zmianami klimatu” – powiedział Jeffs, cytowany przez portal Business Insider.

Według rządowego raportu, dotyczącego lata 1981-2018, średnie temperatury powierzchni wód (w czterech głównych regionach oceanicznych Nowej Zelandii) wzrastały w tempie między 0,1 a 0,2 stopnia Celsjusza na dekadę. W dokumencie podkreślono rolę, jaką pełnią oceany wokół kraju, jeśli chodzi o pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Tymczasem, jak zaznaczono, im cieplejsza jest woda, tym mniej akwen jest w stanie wchłonąć gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. [Wyczerpująco problematykę pochłaniania CO2 przez oceany omawia portal Nauka o klimacie]

Równocześnie, wzrost temperatur wskazano w raporcie jako zagrożenia dla żyjących tam zwierząt, natomiast związany ze zmianami klimatycznymi wzrost poziomu mórz – jako niebezpieczeństwo dla przybrzeżnych społeczności. Problem zmian klimatycznych, co warto podkreślić, wydaje się być wyjątkowo ważny dla nowozelandzkiego społeczeństwa. W zeszłorocznych protestach klimatycznych udział wzięło – według wyliczeń aktywistów – nawet 3,5 proc. populacji kraju. Ustawa dotycząca neutralności klimatycznej Nowej Zelandii do roku 2050 została przegłosowana zdecydowaną większością głosów – ponad politycznymi podziałami – w stosunku 119 do 1. [Przeczytać można o tym TUTAJ i TUTAJ]

_

Zdjęcie: Shutterstock/C E Newman

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.