Udostępnij

Nawet 500 tysięcy małż ugotowało się żywcem na nowozelandzkiej wyspie

19.02.2020

Aż pół miliona małż mogło zginąć na plaży jednej z wysp Nowej Zelandii. Problem uwiecznili na nagraniu mieszkańcy, przerażeni niecodziennym widokiem. Władze wszczęły oficjalne dochodzenie, a jako przyczynę wymarcia mięczaków wskazuje się „stres cieplny”, spowodowany przez upał. Eksperci zwracają przy okazji uwagę na problem zmian klimatycznych, przekładających się na wzrost temperatur wód powierzchniowych.

O problemie małż na nowozelandzkiej Wyspie Północnej jako pierwsi poinformowali mieszkańcy, którzy nagrali martwe mięczaki, leżące na jednej z tamtejszych plaż. Na filmie Brandona Fergusona zobaczyć możemy tysiące osobników, które ucierpiały najprawdopodobniej w wyniku wysokich temperatur, z jakimi Nowozelandczycy mają do czynienia tego lata.

„Po zapachu wyczuliśmy, że są martwe, choć większość skorup została już wyczyszczona przez mewy i inne morskie stworzenia. Wciąż były setki pełnych małż, umierających lub martwych, a niektóre po prostu unosiły się w wodzie. (…) Ten widok rozdzierał serce” – opowiedział Ferguson lokalnemu dziennikowi Northern Advocate. Według mężczyzny martwych osobników było ponad 500 tysięcy.

Władze oświadczyły, że w sprawie masowego wymarcia prowadzone jest dochodzenie, wzywając przy tym ludzi, by nie zbierali ani nie spożywali napotkanych tam omułków.

https://www.facebook.com/FergyFuKnB/videos/1129201214108652/

Według Andrew Jeffs’a, naukowca morskiego z University of Auckland, małże uwiecznione na nagraniu przez Fergusona prawdopodobnie umarły z powodu „stresu cieplnego”, spowodowanego warunkami pogodowymi na plaży. Zdaniem badacza, nie jest wykluczone, że z biegiem lat mięczaki mogą całkowicie zniknąć z Nowej Zelandii, jeśli temperatury nadal będą wzrastać. „W wielu innych krajach obserwujemy wycofywanie się gatunków, które dostosowują się do wzrostu temperatury, związanego ze zmianami klimatu” – powiedział Jeffs, cytowany przez portal Business Insider.

Według rządowego raportu, dotyczącego lata 1981-2018, średnie temperatury powierzchni wód (w czterech głównych regionach oceanicznych Nowej Zelandii) wzrastały w tempie między 0,1 a 0,2 stopnia Celsjusza na dekadę. W dokumencie podkreślono rolę, jaką pełnią oceany wokół kraju, jeśli chodzi o pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Tymczasem, jak zaznaczono, im cieplejsza jest woda, tym mniej akwen jest w stanie wchłonąć gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. [Wyczerpująco problematykę pochłaniania CO2 przez oceany omawia portal Nauka o klimacie]

Równocześnie, wzrost temperatur wskazano w raporcie jako zagrożenia dla żyjących tam zwierząt, natomiast związany ze zmianami klimatycznymi wzrost poziomu mórz – jako niebezpieczeństwo dla przybrzeżnych społeczności. Problem zmian klimatycznych, co warto podkreślić, wydaje się być wyjątkowo ważny dla nowozelandzkiego społeczeństwa. W zeszłorocznych protestach klimatycznych udział wzięło – według wyliczeń aktywistów – nawet 3,5 proc. populacji kraju. Ustawa dotycząca neutralności klimatycznej Nowej Zelandii do roku 2050 została przegłosowana zdecydowaną większością głosów – ponad politycznymi podziałami – w stosunku 119 do 1. [Przeczytać można o tym TUTAJ i TUTAJ]

_

Zdjęcie: Shutterstock/C E Newman

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.