Udostępnij

„Nie ma zgody na ubezpieczanie katastrofy klimatycznej”. Aktywiści protestowali pod siedzibą PZU

26.05.2020

W środę przed siedzibą PZU odbywał się protest grupy Extinction Rebellion Polska. Aktywiści domagają się od spółki, by przestała ubezpieczać działalność firm, które przyczyniają się do kryzysu klimatycznego.

Protest Extinction Rebellion został zorganizowany w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy PZU. Według aktywistów spółka (częściowo należąca do Skarbu Państwa) powinna, podobnie jak inni ubezpieczyciele na świecie, odejść od współpracy z biznesami zarabiającymi na paliwach kopalnych.

„PZU jest firmą w największym stopniu zaangażowaną w ubezpieczanie polskiego sektora węglowego. Ubezpiecza kopalnie, których wydobycie wynosi w sumie ponad 80% całkowitego krajowego wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Z kolei ubezpieczane przez PZU elektrownie generują ponad 50% całkowitej mocy w polskim systemie elektroenergetycznym. (…) Gdyby nie PZU, zmiana byłaby możliwa. Brak gwarancji ubezpieczeniowych dla śmiercionośnego sektora węglowego byłby impulsem do transformacji energetycznej” – twierdzi grupa Extinction Rebellion w komunikacie opublikowanym w dniu protestu.

https://www.facebook.com/XRPolska/photos/a.1184926061664544/1590832317740581/

Swój sprzeciw wyraża także Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, której przedstawiciel, Kuba Gogolewski, brał udział w walnym zgromadzeniu jako akcjonariusz mniejszościowy. W rozmowie z OKO.press zapowiadał, że zapyta podczas zebrania o uwzględnianie ryzyka związanego z katastrofą klimatyczną w zarządzaniu spółką.

Protest był transmitowany w mediach społecznościowych Extinction Rebellion Polska:

https://www.facebook.com/XRPolska/videos/612448766029879/

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rasta777

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.