Niedźwiedzie polarne mogą niemal wyginąć do końca wieku. Powodem topnienie lodowców

2862
0
Podziel się:
rodzina misie polarne

Naukowcy ostrzegają przed dalszymi konsekwencjami zmian klimatycznych, których ofiarą może wkrótce paść większość niedźwiedzi polarnych. Z obliczeń ekspertów wynika, że wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych może doprowadzić do zagłady wszystkich subpopulacji, z wyjątkiem tych zamieszkujących najmroźniejszą część Arktyki.

Międzynarodowy zespół naukowców szacuje, że postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić do wymarcia większości niedźwiedzi polarnych, do końca 2100 roku.

W obliczeniach posłużono się modelowaniem komputerowym, dotyczącym z jednej strony zaniku arktycznego lodu, z drugiej natomiast zdolności do przetrwania niedźwiedzich populacji w obliczu głodu. To właśnie głód jest największym związanym z topnieniem lodowców zagrożeniem dla drapieżnika. Niedźwiedzie polują na lodzie i żywią się przede wszystkim mięsem fok.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„.

Niedźwiedzie na krawędzi zagłady

Dziś około 26 tys. charakterystycznych drapieżników żyje w 19 subpopulacjach, rozmieszczonych w Arktyce. W niedalekiej przyszłości, wraz z zanikiem arktycznego lodu, przy życiu może pozostać jedynie kilka z nich, które zamieszkują najzimniejszą część regionu.

Czytaj także: Populacja niedźwiedzi polarnych w niebezpieczeństwie. Z głodu stają się kanibalami

W badaniu wzięto pod uwagę sytuację 13 niedźwiedzich subpopulacji, obejmujących 80 proc. przedstawicieli gatunku. Dane na temat pozostałych 6 subpopulacji były zbyt skromne, by możliwe było podjęcie się szacunków.

Z obliczeń wynika, że w scenariuszu z wysokim poziomem emisji gazów cieplarnianych wszystkie 13 subpopulacji znajdzie się na krawędzi zagłady z powodu głodu.

Czytaj również: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych mogą jednak złagodzić skalę wymierania, ratując niektóre subpopulacje. Wiele wskazuje jednak na to, że nic nie pomoże niedźwiedziom północno-wschodniej Kanady i zachodniej Grenlandii, które to ocieplają się najszybciej.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/AndreAnita

Podziel się: