Udostępnij

Niedźwiedzie polarne mogą niemal wyginąć do końca wieku. Powodem topnienie lodowców

21.07.2020

Naukowcy ostrzegają przed dalszymi konsekwencjami zmian klimatycznych, których ofiarą może wkrótce paść większość niedźwiedzi polarnych. Z obliczeń ekspertów wynika, że wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych może doprowadzić do zagłady wszystkich subpopulacji, z wyjątkiem tych zamieszkujących najmroźniejszą część Arktyki.

Międzynarodowy zespół naukowców szacuje, że postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić do wymarcia większości niedźwiedzi polarnych, do końca 2100 roku.

W obliczeniach posłużono się modelowaniem komputerowym, dotyczącym z jednej strony zaniku arktycznego lodu, z drugiej natomiast zdolności do przetrwania niedźwiedzich populacji w obliczu głodu. To właśnie głód jest największym związanym z topnieniem lodowców zagrożeniem dla drapieżnika. Niedźwiedzie polują na lodzie i żywią się przede wszystkim mięsem fok.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„.

Niedźwiedzie na krawędzi zagłady

Dziś około 26 tys. charakterystycznych drapieżników żyje w 19 subpopulacjach, rozmieszczonych w Arktyce. W niedalekiej przyszłości, wraz z zanikiem arktycznego lodu, przy życiu może pozostać jedynie kilka z nich, które zamieszkują najzimniejszą część regionu.

Czytaj także: Populacja niedźwiedzi polarnych w niebezpieczeństwie. Z głodu stają się kanibalami

W badaniu wzięto pod uwagę sytuację 13 niedźwiedzich subpopulacji, obejmujących 80 proc. przedstawicieli gatunku. Dane na temat pozostałych 6 subpopulacji były zbyt skromne, by możliwe było podjęcie się szacunków.

Z obliczeń wynika, że w scenariuszu z wysokim poziomem emisji gazów cieplarnianych wszystkie 13 subpopulacji znajdzie się na krawędzi zagłady z powodu głodu.

Czytaj również: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych mogą jednak złagodzić skalę wymierania, ratując niektóre subpopulacje. Wiele wskazuje jednak na to, że nic nie pomoże niedźwiedziom północno-wschodniej Kanady i zachodniej Grenlandii, które to ocieplają się najszybciej.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/AndreAnita

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.