Udostępnij

Niemcy idą na wojnę z niedopałkami. Mają pomysł wprowadzenia kaucji „na pety”

16.01.2024

Papierosowe niedopałki to problem wielu miast świata. Berlińczycy postanowili pójść z nim na wojnę. Pojawiła się idea, by papierosy sprzedawać z kaucją, która wróci do kupującego, kiedy ten odda pety do punktu sprzedaży. To tylko jedna z idei, bo oczekuje się, że w przyszłym tygodniu niemiecki rząd przedstawi swoje pomysły na zaradzenie problemowi.

Wśród nich jest zmuszenie koncernów tytoniowych do opłacania publicznych popielniczek.

Żadna idea nie spotkała się jednak z takim zainteresowaniem, jak zgłoszony przez Stephena von Orlowa z Berlina pomysł obciążenia papierosów kaucją. Berlińczyk od lat zbiera wraz ze znajomymi pety z chodników niemieckiej stolicy. – Bardzo trudno jest jednak zebrać wszystko. Dlatego od dawna myśleliśmy o tym, by znaleźć systemowe rozwiązanie problemu. – mówił BBC.

To von Orlow znalazł w prostym pomyśle obciążenia papierosów kaucją. Chce, by do każdego doliczać 20 eurocentów opłaty, którą będzie można odzyskać po oddaniu petów do punktu sprzedaży. Dodatkowo do paczek dołączano by podręczne popielniczki, do których można by odkładać niedopałki. Takie rozwiązanie podniosłoby cenę paczki papierosów o około cztery euro (ta dziś u naszych zachodnich sąsiadów kosztuje ok. 6-7 euro) i zdaniem pomysłodawcy pozwoliłoby na ograniczenie liczby petów zalegających na chodnikach o około 90 procent.

Przeciwko pomysłowi, co nie zaskakuje, są przedstawiciele koncernów tytoniowych, którzy przekonują, że kaucje sprawdzają się jedynie w przypadku przedmiotów takich jak butelki. Nie za bardzo są jednak w stanie wytłumaczyć dlaczego tak miałoby być.

Pomysł zdają się popierać mieszkańcy stolicy, bo pod petycją, którą przygotował von Orlow podpisało się już ponad 55 tys. osób i wciąż dołączają nowi.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.