Udostępnij

Niemcy odchodzą od węgla. Zaledwie pięcioletnia elektrownia na liście do zamknięcia

14.09.2020

Koncern Vattenfall ogłosił, że zgłosił swoją nową elektrownię Moorburg do aukcji wyłączeń za odszkodowaniem. To znaczy, że będzie konkurował z innymi spółkami o rządowe pieniądze za zatrzymanie produkcji energii z węgla. Celem pierwszej aukcji jest wyłączenie 4 GW mocy z węgla w Niemczech.

Aukcje wyłączeń za odszkodowaniem są planem naszych zachodnich sąsiadów na stopniowe odchodzenie od węgla. Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła właśnie pierwszy przetarg na wycofanie z systemu elektrowni węglowych. Producenci energii mogą brać w nim udział, zgłaszając kwotę, za jaką będą mogli zrezygnować z danego źródła mocy.

Czytaj także: Niemcy dają sobie 18 lat na odejście od węgla. “To historyczny błąd”

Celem pierwszej aukcji jest wyłączenie 4 GW węgla, a maksymalne odszkodowanie za 1 MW mocy wynosi 165.000€. Szwedzki koncern Vattenfall mógłby więc liczyć maksymalnie na 250 mln euro za elektrownię Moorburg, otwartą zaledwie pięć lat temu. To druga najmłodsza elektrownia węglowa w Niemczech.

Spółka zgłosiła Moorburg do aukcji kilka dni po tym, jak Wyższy Sąd Administracyjny w Hamburgu uznał, że pozwolenie wodne z roku 2010 narusza istniejące prawo i elektrownia nie może chłodzić się wodą z Łaby. Musi więc używać przez cały rok droższej w eksploatacji instalacji o obiegu zamkniętym.

Zresztą to nie pierwsze kontrowersje wokół tej elektrowni – jej budowa była blokowana przez ekologów, protesty w tej sprawie organizowały m.in. organizacja BUND i Greenpeace.

Od momentu otwarcia wyemitowała już 4,7 mln ton CO2, przyczyniając się do przyspieszenia i zaostrzenia zmian klimatu. Nie pomaga również fakt, że opłaty za emisje CO2 rosną, a energia z węgla jest coraz mniej opłacalna. Z raportu Carbon Tracker wynika, że w Niemczech aż 90 proc. energii z węgla jest nierentowne.

Czytaj także: Niemcy chcą ratować gospodarkę inwestując w elektromobilność, farmy wiatrowe i modernizację budynków

„Decyzja o uruchomieniu tej nowej elektrowni węglowej w roku 2015, roku porozumienia paryskiego, była bardzo kontrowersyjna i odbiła się rykoszetem. To, że Vattenfall zdecydował się zaciągnąć hamulec awaryjny tak wcześnie, jest jasnym dowodem załamania gospodarki węglowej.” – komentuje Kathrin Gutmann, dyrektor kampanii Europe Beyond Coal.

Nasi zachodni sąsiedzi planują całkowicie wycofać się z węgla do 2038 roku. Wyniki pierwszej aukcji będą znane w grudniu 2020. Jeśli Moorburg wygra, zakończy działalność w 2021 roku – choć możliwe, że zostanie jedynie uśpiona i gotowa do użycia, jeśli pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na energię.

Zdjęcie: Susanne Elsig-Lohmann/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.